HEGER: DUBČEK BOL ŠTÁTNIK, KTORÝ SA NEBÁL MENIŤ VECI K LEPŠIEMU

Eduard Heger, premiér: Bol autentickým a úprimným zástancom filozofie komunizmu v zmysle beztriednej spoločnosti či spoločného vlastníctva. Vnímal však aj negatíva politického režimu s rovnakým názvom. To, čo viacerí považovali za vopred prehratý boj, Alexander Dubček vnímal ako svoje poslanie.

Foto SITA/AP
Dátum 27.11.2022

Alexander Dubček bol štátnik, ktorý sa nebál meniť veci k lepšiemu. Premiér Eduard Heger to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti 101. výročia Dubčekovho narodenia. „Bol osobne prítomný pri takmer všetkých významných udalostiach, ktoré v 20. storočí hýbali Slovenskom – bojoval v Slovenskom národnom povstaní, bol pri nástupe Pražskej jari, žiaľ, bol aj pri jej potlačení okupačnými vojskami v auguste 1968,“ zdôraznil Heger. Podotkol, že s príchodom nežnej revolúcie Dubček absolvoval návrat do verejného života a postavil sa na tribúny.

„Bol autentickým a úprimným zástancom filozofie komunizmu v zmysle beztriednej spoločnosti či spoločného vlastníctva. Vnímal však aj negatíva politického režimu s rovnakým názvom,“ dodal premiér. Ako ďalej uviedol, pamätníci udalostí zo 60. rokov minulého storočia oceňujú Dubčekovo úsilie o reformu režimu. „To, čo viacerí považovali za vopred prehratý boj, Alexander Dubček vnímal ako svoje poslanie. A hoci sa obrodenie systému nepodarilo, možno práve potlačenie reformných snáh o to viac motivovalo predstaviteľov slovenského protikomunistického hnutia v roku 1989,“ uviedol Heger.

Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921 v obci Uhrovec. Bol prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) od januára 1968 do apríla 1969. Bol symbolom reforiem známych ako Pražská jar, ktoré vyvrcholili v roku 1968. V auguste 1968 demokratizačný proces násilne ukončila invázia armád Varšavskej zmluvy. Z funkcie musel Dubček odísť po nátlaku Kremľa. To označujú historici za začiatok normalizačného procesu v bývalom Československu. Po nežnej revolúcii sa v decembri 1989 stal Alexander Dubček predsedom Federálneho zhromaždenia. Zomrel 7. novembra 1992 na následky zranení po dopravnej nehode.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.