HEGER: RUSKO PÁCHA NA UKRAJINE ZLOČINY, KTORÉ NEMÔŽU ZOSTAŤ NEPOTRESTANÉ

Eduard Heger, premiér: Genocída, zabíjanie nevinných ľudí vrátane detí, ničenie krajiny. Ako medzinárodné spoločenstvo založené na rešpektovaní ľudských práv sa nemôžeme len tak prizerať. Preto okrem vojenskej pomoci, ktorú Ukrajine poskytujeme, musíme zabezpečiť aj spravodlivosť a vyslať silný odkaz, že agresívny výpad voči suverénnej demokratickej krajine nebudeme tolerovať.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 22.11.2022

Dnes už existujú jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny, ktoré nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas pracovnej cesty v Holandsku, kde dnes navštívil aj Agentúru Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust. Na jej čele od roku 2017 stojí slovenský prokurátor Ladislav Hamran.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krátkom čase vznikol Spoločný vyšetrovací tím s cieľom vyšetrovať závažné medzinárodné zločiny, akými sú vojnové zločiny, genocída alebo zločiny proti ľudskosti. Členmi tímu sú viaceré štáty vrátane Slovenska, súčasťou je aj Medzinárodný trestný súd a Eurojust. Zúčastnené krajiny pracujú aj s ukrajinským občanmi, ktorí sa nachádzajú priamo na ich území a stali sa obeťami alebo svedkami zločinov.

„Dnes už máme jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny. Osobne som videl zverstvá, ktoré napáchali v Buči, svet obleteli strašné zábery z Boroďanky, Iziumu či iných miest. Tieto zločiny nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Rovnako sme na Ukrajinu vyslali skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov, aby spáchané zločiny dôkladne zdokumentovali,“ uviedol Heger.

„Genocída, zabíjanie nevinných ľudí vrátane detí, ničenie krajiny. Ako medzinárodné spoločenstvo založené na rešpektovaní ľudských práv sa nemôžeme len tak prizerať. Preto okrem vojenskej pomoci, ktorú Ukrajine poskytujeme, musíme zabezpečiť aj spravodlivosť a vyslať silný odkaz, že agresívny výpad voči suverénnej demokratickej krajine nebudeme tolerovať. Zároveň musíme ukázať, že pri vyšetrovaní vojnových zločinov budeme postupovať v zmysle medzinárodného práva a medzinárodných dohôd,“ zdôraznil premiér.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.