HISTORIK: JE V MENTALITE SLOVÁKOV ODMIETAŤ LIBERALIZMUS

Podľa historika SAV Romana Holeca ostalo pozitívne vnímanie silného štátu v mentalite Slovákov ešte z čias Uhorska. Dnešné presadzovanie liberálnych hodnôt časťou spoločnosti je zas podľa neho odkazom Československa. 

Foto youtube
Dátum 29.01.2024

Žiadny štát v Európe nevstupoval do života ľudí ako Uhorsko. V mentalite Slovákoch to zostalo hlboko zakorenené ako čosi užitočné a dobré, povedal historik z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Roman Holec v relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk. „Ambícia Uhorska všetko riadiť a usmerňovať bola obrovská. Tieto vzorce spôsobili, že sme potom inak prijímali autokratívne režimy, ktorých sme boli súčasťou, ba dokonca máme aj pocit, že silný vládca alebo politik, ktorý dokáže mnohé veci urobiť za nás, je jedna z tých najlepších vecí, ktoré by nás mohli stretnúť,“ povedal.

Pozostatkom Uhorska je podľa historika nielen pozitívne vnímanie silného štátu, ale aj vymedzovanie sa voči liberalizmu, ktoré je dnes veľmi intenzívne. Hodnoty Slovákov v 19. storočí boli náboženstvo, konzervativizmus, tradicionalizmus. Vymedzovanie sa voči Uhorsku a Maďarom bolo vlastne vymedzovaním sa voči liberalizmu. Holec pripomína, že Uhorsko bolo na pomery 19. storočia pomerne moderným štátom, malo vlastnú politickú kultúru a usilovalo sa o budovanie vlastnej ekonomiky.

Dnešné presadzovanie liberálnych hodnôt časťou spoločnosti je zas podľa historika odkazom Československa. „Československo bolo postavené na liberálnych hodnotách a na rozdiel od Uhorska sa ich snažilo aj dôsledne dodržiavať vo všetkých sférach, nielen v ekonomike. Silná časť slovenských intelektuálov si osvojila liberálne hodnoty,“ povedal Holec. Zdôraznil, že minulosť si nosíme v sebe, je v našej mentalite, v našich zvykoch a názoroch. Slováci sú podľa neho „produktmi“ Uhorska aj Československa, ale uhorská stopa je podstatne výraznejšia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.