HLAS SLOVÁKOV V EÚ
Katarína Roth Neveďalová bola našou najmladšou zvolenou europoslankyňou a ako prvá Slovenka získala cenu Europoslankyňa roka. Dnes je jedným z našich štrnástich hlasov v Európskom parlamente, no napriek tomu nechodí s nosom zapichnutým v oblakoch. Nezabudla, odkiaľ pochádza a ako jedna z mála si aj v Bruseli či Štrasburgu zachováva zdravý sedliacky rozum.
Bola našou najmladšou zvolenou europoslankyňou a ako prvá Slovenka získala cenu Europoslankyňa roka. Dnes je jedným z našich štrnástich hlasov v Európskom parlamente, no napriek tomu nechodí s nosom zapichnutým v oblakoch. Nezabudla, odkiaľ pochádza a ako jedna z mála si aj v Bruseli či Štrasburgu zachováva zdravý sedliacky rozum.
Katarína Roth Neveďalová, poslankyňa Európskeho parlamentu - Smer-SSD.
Živel
Idylické detstvo v komunitnom prostredí – takto si Katarína Roth Neveďalová spomína na prvé roky svojho života. Na svet prišla 10. novembra 1982 do robotníckej rodiny ako najstaršie z troch detí. Vyrastala v neveľkej obci Čeľadice neďaleko Nitry a už odmalička bola veľmi živelná – tancovala v detskom súbore, spievala a recitovala. Vždy mala šťastie na ľudí okolo seba, učiteľov nevynímajúc. S radosťou spomína najmä na učiteľku hudobnej výchovy, ktorá sa žiakom venovala nad rámec svojich povinností a bez rozdielu ich podporovala. „Nakoniec mi spievala aj na svadbe, bolo to veľmi osobné a pekné,“ hovorí s úsmevom. Neoddeliteľnú súčasť jej detstva tvorili aj husté lesy severného Slovenska, keďže jej otec pochádza z kysuckej obce Zborov nad Bystricou a práve odtiaľto má množstvo prázdninových zážitkov. Bola tiež výbornou žiačkou, vďaka čomu sa zúčastňovala na olympiádach a súťažiach. „Mama ani mňa, ani súrodencov nikdy nehrešila za známky. Vždy hovorila, že ako sa budeme učiť, tak sa budeme mať. Nepochádzam z bohatej rodiny, a preto som sa musela naozaj snažiť. Doma ma vždy viedli k tomu nezabudnúť, odkiaľ pochádzam a toho sa držím. Hoci patrím k štrnástim ľuďom, ktorí Slovensko zastupujú v Európskom parlamente, stále som z tej malej dediny Čeľadice pri Nitre, z toho súboru v kostole, kde som spievala, z tej komunity a rodiny,“ dodáva.
Školské časy
Hoci bola jednotkárka, nerozhodla sa po základnej škole pre gymnázium. „Bola som najstaršie z troch detí a chcela som rodičov čím skôr odbremeniť, preto som išla na obchodnú akadémiu. Bola to škola, po ktorej som mohla ísť rovno do práce, a dodnes považujem tento výber za výborné rozhodnutie,“ hovorí. Po strednej škole mala v úmysle študovať vysokú školu s ekonomickým zameraním, tam ju však neprijali. Chvíľu preto pracovala ako doručovateľka na pošte či pomáhala na ekologickej farme. Neskôr začala v Nitre na Univerzite Konštantína Filozofa študovať odbor európske štúdiá, ktorý spadal pod politológiu, a napokon absolvovala aj odbor zameraný na medzinárodné vzťahy a mediálnu politiku. Už od strednej bola veľmi aktívna v študentských spolkoch a organizáciách a mimoriadne ju bavila mládežnícka politika. „Bojovali sme za našu katedru, za spolužiakov, vymýšľali sme si predmety navyše, za ktoré sme síce nemali kredity, ale bavilo nás učiť sa. Mali sme entuziazmus, ktorý dnes mnohým mladým chýba,“ hovorí s úsmevom. Možno by dnes na škole pôsobila v pedagogickom zbore, možno by sa venovala politológii, ale do cesty jej vošiel Smer-SD.
Katarína Roth Neveďalová s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom.
Začiatky v Smere
V správny čas na správnom mieste – aj tak možno začať rozprávanie o jej prvých krokoch v straníckej politike. Bola v treťom ročníku na vysokej škole a potrebovala stáž. Na konferencii preto oslovila muža, ktorý jej ponúkol stáž v politickej strane. „Bolo to krátko nato, čo Smer-SD zlúčil ľavicové strany a zakladalo sa zahraničné oddelenie. Tu som si našla svoje miesto a v súčasnosti som už dvadsať rokov vedúca medzinárodného oddelenia. Začiatky neboli ľahké, ale opäť som mala šťastie na skvelých ľudí a kolegov,“ spomína a jedným dychom dodáva, že predseda Robert Fico je jeden z najlepších šéfov, akých kedy mala. „Je to líder, ktorý vie podporiť ľudí aj na nižších pozíciách. Je ľudský, vie človeka pochopiť, rozumie tomu, že každý sa môže pomýliť. Keď príde problém, nezaoberá sa malichernosťami, zaujíma ho len riešenie. Nezáleží mu na tom, kto s ním príde. Podporuje tím, ale aj jednotlivých členov a viem, že sa naňho môžem obrátiť v prípade akéhokoľvek problému,“ hovorí a dodáva, že práca v Smere bola tou najlepšou školou.
Rekordérka
Jednou z najväčších zaujímavostí jej kariéry je fakt, že sa už ako dvadsaťšesťročná stala poslankyňou Európskeho parlamentu. „Prišlo to nečakane. V roku 2006 ma zvolili za podpredsedníčku Mladých sociálnych demokratov a vďaka ich nominácii som sa dostala na piate miesto kandidátky do eurovolieb. Neverila som si, nemala som skúsenosti, Robert Fico ma však presvedčil s tým, že Slovensko potrebuje, aby ho v europarlamente zastupovali mladí ľudia. V roku 2009 som sa tak stala najmladšou slovenskou europoslankyňou. Môžem povedať, že to mnou v tom čase trochu zamávalo. Zrazu som mohla všetko povedať, mohla som cestovať, mala som dobrý plat, úžasné možnosti, tím ľudí. A práve tomu tímu som vďačná za to, že ma stiahli späť na zem vždy, keď som to potrebovala. Za tých prvých päť rokov som dosiahla úspechy najmä v podpore mládeže, vzdelávania a podpore žien, ako aj v spolupráci s východnou Európou a Áziou,“ priblížila. Už po roku v europarlamente získala ako prvá Slovenka cenu Europoslankyňa roka. „Som na to veľmi hrdá, lebo tam vás nominujú rôzne mládežnícke organizácie a vzdelávacie inštitúcie a potom hlasujú poslanci, ocenia vás teda vlastní kolegovia,“ vysvetlila.
Turbulencie
Prvá facka prišla po piatich rokoch, keď sa nedostala znovu do europarlamentu. Vrátila sa na Slovensko a musela vymyslieť, čo bude robiť. „Okamžite som išla pracovať naspäť na centrálu, potom na úrad vlády a v rokoch 2015 – 2018 som pôsobila v diplomacii na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli, kde som pracovala na téme podpory slovenských regiónov, kohéznej politiky a spolupráce medzi inštitúciami. Po návrate na Slovensko som pôsobila ako poradkyňa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a keď ma odtiaľ v roku 2020 Veronika Remišová vyhodila, zakotvila som v Národnej agentúre pre rozvoj malého a stredného podnikania,“ vymenúva. Do europarlamentu sa znovu vrátila v januári 2023, po smrti kolegu Miroslava Číža. V súčasnosti napríklad zostavuje smernicu týkajúcu sa šľachtenia poľnohospodárskych plodín, ako však priznala, po odchode zo skupiny európskych socialistov prišla o prístup k dokumentom, na ktorých dovtedy pracovala. Pre rezignáciu sa rozhodla spolu s kolegyňou Monikou Beňovou v októbri 2023 krátko nato, ako Strana európskych socialistov rozhodla o pozastavení členstva Smeru-SD.
Katarína Roth Neveďalová so svojim manželom Vktorom.
Spojila ich Bratislava
Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré a takmer s určitosťou to platí. Vďaka nezvoleniu do europarlamentu v roku 2014 sa vrátila na Slovensko a spoznala svojho manžela. „Bratislava chcela v tom roku kandidovať na Európske hlavné mesto mládeže a vtedajší primátor Milan Ftáčnik ma oslovil s ponukou robiť mentorku mládežníkom a mládežníckemu parlamentu. No a môj terajší manžel bol vtedy jeho poradca a počas projektu mladých ľudí taktiež mentoroval,“ spomína si na začiatky vzťahu, ktorý trvá už celú dekádu. „Môj manžel je súčasťou môjho tímu, je múdry a veľmi sčítaný. Pozerá rôzne videá, výstupy, upozorňuje ma, čo sa deje. Veľa so mnou cestuje, ale dokáže sa postarať aj o domácnosť. Je to človek, ktorému stopercentne verím, na ktorého názor sa spolieham a vždy si ho vypočujem,“ dodáva. Medzi ich spoločné záľuby patrí varenie rôznych špecialít, neraz aj komplikovaných. „Vo voľnom čase rada pracujem v záhrade, veď pochádzam z kraja, kde je poľnohospodár každý. Kým sme bývali v byte, mali sme balkón šialene zaprataný paradajkami, paprikami, baklažánmi, kvetmi, skrátka úplne všetkým. Teraz už máme záhradu a môžem sa realizovať ešte viac,“ dodáva. Vo voľnom čase tiež miluje štrikovanie, stretnutia s priateľmi a cestovanie – navštívila už viac než päťdesiat krajín, ak by ste však čakali, že jej srdcovkou je exotika, mýlite sa. Spolu s manželom si zamilovali Chorvátsko, kam sa kedykoľvek vyberú len tak, na predĺžený víkend. Miluje knihy, detektívky nielen od Agathy Christie, ale aj Roberta Bryndzu a rada sa vracia k sériám, ako sú napríklad Pán prsteňov či Harry Potter. Neraz má preto rozčítaných aj desať kníh súbežne. S manželom relaxujú pri sledovaní seriálov či dokonca filmových maratónov a mimoriadne cenný je pre nich čas, keď môžu len tak sedieť a debatovať.
Rozhodujúce voľby
V najbližších mesiacoch čaká Katarínu Roth Neveďalovú náročné obdobie. V júni prebehnú voľby do europarlamentu a onedlho sa začne predvolebná kampaň. Za tradične nižšiu účasť Slovákov v tomto type volieb môže podľa nej aj to, že sa u nás uskutočňujú v rovnakom roku ako prezidentské voľby a to ľudí unavuje. Predpokladá však pokojnejšiu prezidentskú kampaň a tým aj vyššiu účasť v eurovoľbách. Pripomína tiež, že stále viac mladých ľudí si nepamätá časy predtým, než Slovensko vstúpilo do EÚ a berú ju za svoj životný priestor o čosi prirodzenejšie než staršia generácia. „Po voľbách bude dôležité, aby financie z EÚ išli do sektorov a oblastí, ktoré sú dôležité, a nie na nezmysly. Je nutné, aby v EÚ zavládol zdravý rozum, pretože sa chystá rozšírenie o ďalších deväť krajín a jednou z nich má byť aj Ukrajina. Mnohé návrhy EÚ podľa mňa nie sú v súlade s tým, čo si reálne ľudia myslia. Mali by sme spomaliť integráciu a venovať sa viac zlepšovaniu toho, čo už máme,“ tvrdí. Podľa jej slov bude v týchto voľbách rozhodujúce, kto bude Slovensko reprezentovať. „Slovensko potrebuje ľudí, ktorí preň pracujú a momentálne sú v europarlamente, bohužiaľ, aj takí, ktorí mu škodia,“ uzatvára.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.