HLÁSNA TRÚBA IDEOLÓGOV

Personifikáciou zlyhania verejnoprávnosti RTVS je kontroverzný moderátor Michal Havran

Foto archív
Dátum 27.06.2017

Verejnoprávna televízia by mala zastupovať názory verejnosti. Preto by mala poskytovať škálu diskusných programov, v ktorých dostanú priestor všetky relevantné postoje rozšírené medzi slovenskou verejnosťou. Názorové tábory by mali mať šancu viesť na neutrálnej pôde slušnú polemiku, šíriť tak porozumenie a znižovať polarizáciu medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva. Najmä dnes, keď nekompromisnosť a neochota diskutovať naberá v niektorých názorových smeroch znaky vysloveného tribalizmu.

Jednostranné zameranie

Verejnoprávne médiá by sa mali snažiť stavať medzi rozhádanými Slovákmi mosty, no v tomto ohľade na plnej čiare zlyhávajú. Nepomerne široký priestor na prezentáciu dlhodobo poskytujú zopár radikálnym progresívcom. A tak má na rádiu FM svoju reláciu Rudi Rus, ktorý dokázal z programu o metale vytvoriť liberálnu agitku, kam si pozýva ľudí ako Ján Benčík. Reláciu o poézii zas pravidelne politizuje moderátorka, aktivistka a hovorkyňa Greenpeace Mirka Ábelová. Na rádiu FM mal svoju reláciu aj ďalší aktivista a hovorca LGBTI platformy Fedor Blaščák. Jeho program Chrobák v hlave sa nazýval filozofickým, no skôr ako na skúmanie filozofie bol zameraný na šírenie filozofie svojho moderátora. Skutočnou personifikáciou tohto zlyhania verejnoprávnosti je však kontroverzný moderátor Michal Havran. Toto všetko by nebol až taký pálčivý problém, ak by ku každému kozmopolitne a liberálne ladenému programu existoval nejaký pronárodný a konzervatívny náprotivok, keď už teda vedenie trvá na tom, že relácie môžu moderovať jasne politicky vyhranené osobnosti s očividne neobjektívnymi postojmi. Pronárodne orientovaný diskusný program by však diváci RTVS na svojich obrazovkách hľadali márne.

Multikultúrny fanatik

Problém s osobou Michala Havrana pritom nepramení primárne z jeho názorov, ale z jeho tradične arogantného správania. Na sociálnych sieťach sa neštíti používania vulgarizmov a urážania iných používateľov, čo je dobre zdokumentované. Tiež je známy jeho zvyk narábať so slovom fašista v jeho vlastnom prevedení vo význame „človek, ktorý nesúhlasí s mojimi krajne ľavicovými pohľadmi“.

Názorové tábory by mali mať šancu viesť na neutrálnej pôde slušnú polemiku, šíriť tak porozumenie a znižovať polarizáciu medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva.

V Havranovom svete je fašistom aj zavraždený homosexuálny libertariánsky politik Pim Fortuyn len preto, že si dovolil kritizovať islam. Nehovoriac o jeho vyjadreniach na adresu významných osobností slovenskej histórie. Pre Havrana je napríklad Vajanský pre vyobrazenie židov vo svojich dielach „zaprdeným hlupákom“. Avšak aj takéto výstrelky zatieňuje pre mňa úprimne šokujúca skúsenosť, ktorú som mal tú česť s Michalom Havranom sám zažiť. Je všeobecne známe, že moderátor minulé leto napísal toto: „Atentáty z Nice, Paríža a iných európskych miest sú dôkazom životaschopnosti kozmopolitnej kultúry a európskej identity.“ Táto ukážka multikulturalistického fanatizmu, ktorý (ako každá odnož totalitarizmu) považuje ideológiu za dôležitejšiu ako ľudské životy, vyvolala už vtedy ostré reakcie.

Neváha klamať

Zrejme si aj sám Havran uvedomil, že prestrelil. Keď sa nedávno diskutér pod príspevkom jeho relácie začal na zmienený citát pýtať, administrátor stránky Večere s Havranom neoblomne tvrdil, že moderátor nikdy nič podobné nenapísal a že sú to len výmysly konšpirátorských médií. Chcel som uviesť vec na pravú mieru, tak som Havrana vyzval, aby sa k svojmu citátu prihlásil. Jeho reakcia bola okamžitá. Bleskovo ma zablokoval na svojej stránke i osobnom profile. Týmto sa však nechtiac usvedčil, keďže dal najavo, že komentáre videl a odmietol sa k svojim slovám chlapsky prihlásiť. Namiesto toho nechal svojho administrátora, aby ďalej – či už úmyselne alebo nie – ľuďom klamal. S kolegom zo satirickej stránky Prečo amerikanofilom hrabe? sme si následne dali tú prácu a rok starý Havranov príspevok sme našli a zverejnili. Vyzvali sme ho tiež, aby sa ako chlap ospravedlnil za zavádzanie. Bez reakcie. V rekapitulácii: oficiálny fanpage Havranovej relácie svojim divákom otvorene klame. Pristihnutý moderátor Havran sa za klamstvá nielenže neospravedlní, ale dokonca ich šíreniu pomáha.

Čas vyvodiť zodpovednosť

Za iných okolností by stačilo na pochybné praktiky moderátora iba upozorniť a nechať divákov, aby sa v súlade so zisteniami sami zariadili. Prestali by produkt kupovať a situáciu by vyriešil trh. Alebo aj nie, v tom prípade to už nie je ich problém a môžu mať svedomie čisté. Tu však ide o veľmi špecifickú situáciu. Havran je totiž moderátor platený z koncesionárskych poplatkov.

Havran je totiž moderátor platený z koncesionárskych poplatkov. Slováci nemajú na výber a na jeho demagógiu prispievať musia, či sa im to páči alebo nie.

Slováci nemajú na výber a na jeho demagógiu prispievať musia, či sa im to páči alebo nie. Namiesto toho, aby mal Havran k divákom a povinným sponzorom úctu, im bez mihnutia oka zbabelo klame a to by malo byť dostatočným dôvodom konečne vyvodiť voči tejto osobe nejakú zodpovednosť. Prešľapov má na rováši hojne. Nedávno sa blysol ďalšou perlou ducha, keď na plánovaný vznik strany Progresívne Slovensko reagoval slovami: „Progresívne Slovensko podpísané. Nech sa vám darí, lebo zmrdi si myslia, že im patrí Slovensko.“ Havran tak komentoval fotku, na ktorej podpisuje hárok za vznik novej politickej strany. Za zdvihnutie obočia by podobné vyjadrenie straníckej lojality moderátora relácie vo verejnoprávnej televízii stálo, aj keby nebolo sprevádzané Havranovým klasickým vulgárnym a povýšeneckým tónom. Že bližšie nedefinovanú skupinu občanov, ktorí ho chtiac-nechtiac musia financovať, označuje za zmrdov, je však opäť jednoznačne za čiarou. Nechce sa mi veriť, že vedenie RTVS o pochabostiach svojho zamestnanca nemá potuchy. Akokoľvek bude vyzerať nové vedenie verejnoprávnej televízie, vyslalo by koncesionárom správny signál, keby sa agresivitu liberálnych tendencií v inštitúcii pokúsilo trocha skrotiť a možno ich aj vyvážiť hlasom z opačnej strany barikády. Masa Slovákov, ktorých v súčasnosti vo vysielaní nikto nereprezentuje, by si takýto krok určite vážila a najmä zaslúžila.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.