IDEOVÉ ROZHODNUTIE

Politická strana by po novom mala vyzerať podobne ako SNS

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 30.01.2018

Zmena pravidiel fungovania politických strán, ktorej ideovým otcom je Andrej Danko, je dokonale priehľadná. Politická strana by po novom mala vyzerať nejako podobne ako SNS. Alebo podobne ako Smer-SD. Poprípade Most-Híd. Koalícia sa snaží návrhom, ktorý do parlamentu príde na jar, zabetónovať slovenský stranícky systém. Alebo minimálne nainštalovať závoru v podobe predpísaného počtu 500 členov, ktorá sťaží vstup nových subjektov medzi etablované strany. Pozornosť je momentálne zameraná na strany ako OĽaNO. Andrej Danko rád dlhodobo pripomínal, že zo štyroch plnohodnotných členov sú dvaja príbuzní. Treba si však uvedomiť aj iný rozmer. Ak v nejakom etablovanom subjekte nastanú nezhody a napokon rozkol, odídenci budú po novom omnoho ťažšie budovať novú stranu, ak sa im po roztržke s vedením nepodarí zorganizovať masový odchod členov. Takto sa koalícia kryje pred hrozbou nielen zvonka, ale aj zvnútra. Podkladať to názormi o tom, ako by podľa predsedu parlamentu strana mala vyzerať, je už len čisto subjektívne. O podobe politických strán by mali v konečnom bode rozhodnúť občania svojimi hlasmi. To, že ich vláda na takéto rozhodnutie nepovažuje dostatočne kvalifikovaných, je alarmujúce.

KOALÍCII CHÝBA KONSENZUS

Novela zákona, ktorý má upraviť chod strán, mala byť v parlamente už na jeseň minulého roka. Reálne však môžeme jej predloženie do NR SR očakávať na jar. Šéf národniarov Andrej Danko avizuje tento zákon už dlhší čas. Zámer upraviť fungovanie strán podporuje aj predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico, hoci konkrétne návrhy zatiaľ nevidel. Aj Most-Híd je za debatu o jasných pravidlách a správnom nastavení podmienok, ale napríklad limity na členov strany odmieta. Práve tie chcel pritom Danko zaviesť. Hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnárová vyhlásila, že strana má „predstavu o tom, ktoré prvky by mohli zabezpečiť štandardné – v civilizovanom svete overené – fungovanie politických strán a zoskupení, zavedenie limitu na počet členov tam však nepatrí. Nemyslíme si, že by sme práve minimálny počet členov mali určiť zákonom“. Z pohľadu fungovania politických subjektov považuje Most-Híd za účinnejšie hovoriť o tom, ako by sa ich efektívne fungovanie mohlo zabezpečiť prostredníctvom straníckych orgánov. Napríklad aj stanovením počtu členov predsedníctva a republikovej rady.

Andrej Danko je presvedčený, že nesystémové strany nevedia riadiť štát. Pravidelne pripomína, že OĽaNO má štyroch členov, z toho dvaja sú rodinní príslušníci. Opozícia zmenu zákona, najmä zámer zaviesť limity na počet členov strany, od začiatku kritizuje. Hovorila aj o možnosti napadnúť takýto zákon, ak prejde, na Ústavnom súde SR.

(TASR)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.