KÁČER: TAKÚ TOXICKÚ RÉTORIKU AKO FICO NEMÁ ANI ORBÁN

Maďarský premiér Viktor Orbán je podľa exministra Rastislava Káčera rád, že získal ďalšieho spojenca, pretože v kruhu európskych lídrov sa cítil osamotený ako kôl v plote. „Dnes už máme dva koly v plote,“ skonštatoval Káčer.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 28.02.2024

Rétorika premiéra Roberta Fica (Smer-SSD) je dlhodobo neudržateľná a poškodzuje obraz Slovenska v zahraničí. Povedal to bývalý minister zahraničia Rastislav Káčer v relácii TV JOJ Na hrane. Podľa neho nemá takú toxickú rétoriku ako Fico ani maďarský premiér Viktor Orbán, známy svojimi kontroverznými výrokmi. „Na rozdiel od Orbána, ktorý má plán a vie, prečo podporuje Putina a prečo sa prikláňa na ruskú stranu, motivácii nášho premiéra nerozumiem. Takú toxickú rétoriku, akú predviedol v sobotu, v nedeľu a tých toxických strašiakov, ktorých si povymýšľal a povyťahoval zo skrine, tak v tom suteréne sa ocitol úplne osamotený. Ešte aj Viktor Orbán sa na to zhora pozerá,“ skonštatoval Káčer.

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik k tomu dodal, že Robert Fico pred voľbami veľmi presne pochopil, že môže získať voličov hnutia Republika, keď preberie ich rétoriku a následne „skanibalizuje“ túto stranu, čo sa mu aj podarilo. Smer získal ich voličov a Republika sa do parlamentu nedostala. „Bohužiaľ, za to musí teraz platiť tak, že musí pokračovať v takej toxickej rétorike, ktorá mu ešte v predchádzajúcich vládach nebola vlastná, a musí cinkať na túto strunu, aby si dokázal týchto ľudí udržať a naviazať na seba,“ zhodnotil Bránik. Dodal, že Robert Fico je schopný v Bruseli vyhlásiť, že za niečo nezahlasuje a o hodinu na to je jeho hlasovanie úplne odlišné.

Maďarský premiér Viktor Orbán je podľa exministra Káčera rád, že získal ďalšieho spojenca, pretože v kruhu európskych lídrov sa cítil osamotený ako kôl v plote. „Dnes už máme dva koly v plote,“ skonštatoval Káčer. Zoskupenie krajín Vyšehradskej štvorky, ktoré združuje Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko podľa neho aktuálne nie je V4, ale skôr V2 + V2. Exminister zahraničia si myslí, že v zákulisí rokovania V4 v Prahe bola atmosféra napätá, rokovania boli tvrdé, a preto štyria premiéri ako výsledok rokovaní odprezentovali aspoň pozitívne veci, ako dohodu na témach poľnohospodárstva, energií a migrácie.

„Sú to dôležité témy, ale v porovnaní s tým, čo sa dnes deje, a to je ruský útok na Ukrajinu, sú z pohľadu bezpečnosti len marginálne,“ zhodnotil Káčer. Migráciu nepovažuje za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu. Poukazuje na to, že nelegálni migranti tu nechcú zostať, sme pre nich len prestupná stanica. Legálni migranti sú, naopak, potrebnou pracovnou silou na Slovensku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.