KÁČER: UTRPENIE POČAS HLADOMORU NEDOKÁZALO ZLOMIŤ DUCHA UKRAJINSKÉHO NÁRODA

Ako v tlačovej správe informuje rezort zahraničných vecí, podľa šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera sa Rusko nedokázalo vyrovnať s minulosťou sovietskej diktatúry a opäť používa hlad ako zbraň. Dodal, že opäť ide o nevinných ľudí, ktorí sú ohrození nedostatkom potravín, a to predovšetkým na Blízkom východe či v Afrike.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 26.11.2022

Hoci utrpenie počas hladomoru bolo nesmierne, nedokázalo zlomiť ducha ukrajinského národa. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer pri dnešnej spomienke na milióny obetí hladomoru, ktoré si predovšetkým na Ukrajine vyžiadala stalinská politika medzi rokmi 1932 až 1933. „Podobnú odvahu Ukrajincov vidíme aj dnes, napriek tomu, že čelia vojenskej agresii, deportáciám a ničeniu ich majetku,“ povedal Káčer. Ako v tlačovej správe informuje rezort zahraničných vecí, podľa šéfa slovenskej diplomacie sa Rusko nedokázalo vyrovnať s minulosťou sovietskej diktatúry a opäť používa hlad ako zbraň. Dodal, že opäť ide o nevinných ľudí, ktorí sú ohrození nedostatkom potravín, a to predovšetkým na Blízkom východe či v Afrike.

„Civilizovaný svet takéto konanie odsudzuje. Je dôležité vyvinúť maximálne úsilie, aby sa zabránilo podobným tragédiám,“ zdôraznil Káčer. Taktiež pripomenul úlohu svetového spoločenstva pri sprostredkovaní tzv. obilnej dohody, ktorá umožnila vývoz potravín z ukrajinských prístavov, či rolu Európskej únie pri spustení koridorov solidarity, ktoré vedú aj cez Slovensko. „Komunistický režim spôsobil smrť niekoľkých miliónov Ukrajincov, väčšinou roľníkov a ich rodín, ktorí odporovali násilnej kolektivizácii poľnohospodárstva. Odhady počtu obetí sa rôznia, zväčša sa pohybujú od tri a pol do desiatich miliónov,“ dodal Káčer.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.