KALIŇÁK KRITIZUJE NAĎOVE TENDRE: BOL TO FEJK, NIE VÝBER

„Žiadny tender nebol ani v prípade pásových vozidiel, ani osemkoliek. To bol jednoducho 'fejk', kde sa snažili napodobniť nejaký výber, ale v skutočnosti nebol,“ vyhlásil Kaliňák. Zmluva na pásové vozidlá so Švédskom podľa ministra nespĺňa kritériá Európskej únie.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 17.04.2024

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD) kritizuje zmluvy na nákup techniky uzavreté bývalým vedením rezortu. Spochybnil napríklad zmluvu na pásovú techniku. V prípade nákupu systému protivzdušnej obrany potvrdil pokračujúce rokovania s Izraelom. Uviedol to v stredu. Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) v reakcii uviedol, že Kaliňák spolu so svojou skupinou „neodborných straníckych nominantov“ nedokáže vstrebať, keď sa akvizície realizujú v súlade s predpismi Európskej únie a transparentne.

„Žiadny tender nebol ani v prípade pásových vozidiel, ani osemkoliek. To bol jednoducho 'fejk', kde sa snažili napodobniť nejaký výber, ale v skutočnosti nebol. Napríklad v prípade pásových vozidiel bolo nejaké porovnanie troch pásových vozidiel a nakoniec sa kúpilo také, ktoré v súťaži nebolo,“ vyhlásil Kaliňák. Zmluva na pásové vozidlá so Švédskom podľa ministra nespĺňa kritériá Európskej únie.

Rovnako tvrdí, že pásové vozidlá môžu vzhľadom na podpísanú zmluvu stáť namiesto 1,3 miliardy eur až 2,5 miliardy eur. V prípade protivzdušnej obrany (PVO) bývalý kabinet podľa Kaliňáka rozhodol o začatí rokovaní formou vláda-vláda o jednom systéme. Ten považuje za „extrémne málo“. „PVO má byť zásadným prvkom ochrany celej SR, čiže musí byť adekvátne masívna,“ skonštatoval.

Rezort obrany v súčasnosti posudzuje izraelský, nórsky a kórejský systém PVO. Jeden z kandidátov, ktorých schválila úradnícka vláda, je podľa ministra veľmi pravdepodobný. Kabinet vtedy rozhodol o rokovaní s Izraelom a Poľskom. Myslí si, že v prípade nákupov systémov z Izraela situácia v krajine ovplyvní dodávku. Diskusie o podmienkach mal prerušiť iránsky útok. Rozhodnutie označil za otázku dvoch-troch týždňov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.