KALIŇÁK: MINISTER OBRANY BY SA MAL ZODPOVEDAŤ ZA BRUTÁLNE NEVÝHODNÚ DOHODU O DODÁVKE AMERICKÝCH ÁUT PRE ARMÁDU

Ukrajinci sú presvedčení, že Západ im dodá toľko zbraní, koľko len chcú. Zároveň ich presviedčame, že Rusom nakoniec porazia, pripomína exminister vnútra Robert Kaliňák. „A to bráni začiatku mierových rokovaní. Pretože oni sú presvedčení, že Západ všetko daruje Ukrajine. Ak sa ukáže, že to nie je možné, lebo sa z toho stala opotrebovávacia vojna, tak sa to nikdy neskončí. A zbytočne zomierajú tisíce ľudí.“

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 05.08.2023

Minister obrany by sa mal zodpovedať za „brutálne nevýhodnú“ dohodu o dodávke amerických áut pre armádu. Slovensko si malo pýtať od Spojených štátov Patriot, keďže sme darovali Ukrajine protiraketovú obranu S-300 a migy, uviedol exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SSD) v relácii Ide o pravdu.

Kaliňák uviedol, že Smer rešpektuje záväzky voči Európskej únii a NATO, ale chce, aby Slovensko vystupovalo voči partnerom na rovnocennej úrovni. Nákup amerických vozidiel, ktorý sa zaplatí z peňazí USA, označil ako „brutálne nevýhodný“ obchod. „Dajte nám namiesto vrtuľníkov Viperov Patriot a namiesto áut muníciu do neho,“ uviedol.

Neustála podpora ukrajinskej vlády podľa neho predlžuje vojnu. Ukrajinci sú totiž presvedčení, že Západ im dodá toľko zbraní, koľko len chcú. Zároveň ich presviedčame, že Rusom nakoniec porazia, pripomína Kaliňák. „A to bráni začiatku mierových rokovaní. Pretože oni sú presvedčení, že Západ všetko daruje Ukrajine.

Ak sa ukáže, že to nie je možné, lebo sa z toho stala opotrebovávacia vojna, tak sa to nikdy neskončí. A zbytočne zomierajú tisíce ľudí. Pred rokom alebo pred polrokom sme povedali že keby sa začali rokovania, zomrie menej ľudí,“ dodal Kaliňák.

Ďalej zdôraznil, že história sa nedá deliť medzi Ukrajincov, Gruzíncov a Rusov. „Bola to jedna ríša. Nerozumiem, prečo vstupujeme do ich diskusie. Ukrajina nemala žiadne zmluvy. Ani s EÚ, ani s NATO. My sme neboli povinní nič robiť v tejto súvislosti,“ priblížil exminister vnútra.

„Napriek dodávkam zbraní, miliardám dolárov, ktoré boli naliate do Ukrajiny, tu čítame správy ako úspešne postúpili o 300 metrov. Celý svet krváca, lebo sú problémy so sankciami, dodávkami energie a komponentov. Všetci sa týrame len preto, lebo sa rozhorela bratovražedná vojna,“ dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.