KAŠČÁK SI NIE JE ISTÝ, ČI BY NA POHODE PRIVÍTAL ÚČASŤ PREZIDENTA PELLEGRINIHO

Šéf pohody Michal Kaščák vysvetlil, že od roku 2011 sa organizátori rozhodli nepozývať na Pohodu aktívnych politikov, namiesto toho zvolili model diskusie o spoločenských témach s ľuďmi, ktorí nespadajú do ich okruhu.

Foto SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ
Dátum 09.07.2024

Keď dal Michal Kaščák ešte ako chlapec svoj hlas skladbe s odvážnym textom Píšte všetci modrým perom, určite netušil, že raz bude na vlastnom festivale zviditeľňovať práve osobnosti, ktoré razia jediný možný názor. Pohoda si od roku svojho vzniku vybudovala povesť uznávaného multikultúrneho festivalu, ktorým sa prehnalo množstvo zvučných mien, po tejto stránke si určite zaslúži rešpekt. Diskutabilné sú však nadstavbové politické prvky a vyslovene škandalózna je minuloročná účasť v tom čase aktívneho policajného prezidenta Hamrana (neúspešného kandidáta Demokratov za europoslanca) či šéfa policajnej inšpekcie Juhása. Aj o politickom podtexte festivalu prehovoril jeho zakladateľ v relácii Na rovinu.

Píšte všetci rovnako - rovnaké A, rovnaké O

Slová z legendárnej skladby zoskupenia Bez ladu a skladu by sme dnes mohli nahradiť nemenej legendárnym výrokom novinárky Hanzelovej „O pravde sa nemá diskutovať“. O pravdách typu Ukrajina nie je skorumpovaná krajina, slovo mier je nebezpečný marketingový nástroj či mRNA vakcíny nemajú vážne vedľajšie účinky to platí dvojnásobne.

Výraz Ukrajina sa v rozhovore niekoľko dní pred štartom 27. ročníka Pohody skloňoval podstatne častejšie ako hudba či kultúra. M. Kaščák hneď v úvode pripustil, že politika sa od kultúry oddeliť nedá. „Myslím si, že jedna z úloh umenia je aj poukazovať na veci, ktoré sa dejú v spoločnosti,“ skonštatoval a dodal, že spoločenské témy sa začali riešiť už od druhého ročníka festivalu v roku 1998, keď podľa jeho slov „vrcholil mečiarizmus a rozhodovalo sa o budúcnosti Slovenska“.

Aktívni politici ako hostia festivalu

Kaščák vysvetlil, že od roku 2011 sa organizátori rozhodli nepozývať na Pohodu aktívnych politikov, namiesto toho zvolili model diskusie o spoločenských témach s ľuďmi, ktorí nespadajú do ich okruhu. Toto pravidlo porušili u slovenských politikov len v prípade Andreja Kisku a Zuzany Čaputovej, tá na Pohode v minulosti vystupovala aj ako aktivistka, o to prirodzenejšie vnímal riaditeľ festivalu jej návštevu vo funkcii prezidentky. Poznámka o prípadnej účasti prezidenta Pellegriniho Kaščáka mierne zaskočila. „Priznám sa, že keby sme dostali túto ponuku, tak by som rozmýšľal, ako s ňou naložiť,“ povedal. Ponuku by zrejme hodnotil ako sympatické gesto zo strany prezidenta, avšak problém vidí v tom, že sa s Pellegrinim rozchádzajú v pohľade na niektoré dôležité veci. „Napríklad mám pocit, že keď niekto povie o Kyjeve, že tam nie je vojna, lebo tam sem-tam padne bomba, tak je to mimoriadne necitlivé,“ vysvetlil. „Zdá sa mi, že sa správame vo svete veľmi nespojenecky a bohužiaľ sa často správame aj vyložene hlúpo, ako to bolo napríklad pri Svetovej zdravotníckej organizácii,“ podotkol. Domnieva sa, že by bolo vhodné osloviť „iným typom politiky“ aj voličov koalície, a nie presvedčovať len dávno presvedčených ľudí z vlastných radov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.