KLUB 500 ZÁSADNE NESÚHLASÍ SO ZVYŠOVANÍM MINIMÁLNEJ MZDY!

Klub 500 si vládnutie novej vlády takto nepredstavoval. Mali sme dosť „vládnutia“ vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ľudovíta Ódora a očakávali sme, že nová vláda a nová koalícia sa bude správať k zamestnávateľom oveľa férovejšie.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 23.03.2024

Klub 500 zásadne nesúhlasí so zvýšením minimálnej mzdy na Slovensku formou zvyšovania percentuálneho podielu minimálnej mzdy na priemernej mzde v národnom hospodárstve. Tento zámer a novelu zákona o minimálnej mzde v piatok predložil rezort práce do pripomienkového konania, pričom minimálna mzda má byť 60 percent priemernej mzdy, kým v súčasnosti to je 57 percent. Klub 500 zároveň upozorňuje, že za minimálnu mzdu v súčasnosti pracuje podľa odhadov okolo 200 tisíc zamestnancov, a to najmä v štátnej a verejnej sfére. 

Minimálna mzda sa však dotýka všetkých zamestnancov, keďže sú na ňu naviazané aj príplatky za prácu cez víkend, v noci a vo sviatok. „Tým, že Slovensko má jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení práce v EÚ, sa tak samotné zvyšovanie minimálnej mzdy stalo nástrojom na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu. Veď ako si máme vysvetliť fakt, že z minimálnej mzdy si štát na odvodoch a daniach zoberie 40 percent,“ pýtajú sa predstavitelia Klubu 500. Zamestnávatelia upozorňujú, že do roku 2013 minimálna mzda rámcovo kopírovala nezdaniteľnú časť základu dane, pričom bola zavedená aj odvodová odpočítateľná položka. Znamenalo to, že zamestnanci s minimálnou mzdou neplatili takmer žiadnu daň z príjmu a výrazne nižšie odvody.

Klub 500 je presvedčený, že najefektívnejšou cestou je zvyšovanie čistých príjmov osôb s minimálnou mzdou formou zvyšovania nezdaniteľnej časti základu dane. Toto je cesta, ktorá zníži celkové daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov na Slovensku, ktoré je jedno z najvyšších naprieč krajinami EÚ.

Slovensko má podľa prepočtov Klubu 500 už v súčasnosti jeden z najvyšších podielov minimálnej mzdy na priemernej mzde. Slovensko malo podiel 50 percent v roku 2022 a bolo krajinou s druhým najvyšším podielom, pričom napríklad Holandsko malo len 37 %, Nemecko 38 %, Malta 39 %, Česko 41 %, Francúzsko 48 %.

Podľa názoru Klubu 500 ide zo strany ministra práce o zneužívanie právomocí verejného činiteľa, pretože takto predložený návrh je neférový a neseriózny. „Klub 500 si vládnutie novej vlády takto nepredstavoval. Mali sme dosť „vládnutia“ vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ľudovíta Ódora a očakávali sme, že nová vláda a nová koalícia sa bude správať k zamestnávateľom oveľa férovejšie. Klub 500 sa necíti byť zodpovedný za to, ako štát hospodári, ale priamo sa nás dotýka to, že štát takto priamo vyťahuje peniaze od našich zamestnancov, aby vykrýval výdavky verejnej správy, ktoré zjavne nemá záujem znižovať. A to nie je fér,“ uzatvárajú zástupcovia najväčších zamestnávateľov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.