KLUS CHCE VYUŽIŤ FINANCIE Z EÚ NA NAŠTARTOVANIE SLOVENSKA

Martin Klus: Musíme nájsť alternatívu, ktorá zohľadní reálne dopady krízy a nevytvorí neistotu ohľadom konečného objemu prostriedkov, ktoré bude mať daná krajina k dispozícii.

Foto TASR
Dátum 16.07.2020

BRATISLAVA 16. júla (TASR/extraplus.sk) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus sa v stredu, 15. júla 2020 zúčastnil na videokonferencii ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských štátov Európskej únie. Hlavnou témou online rokovania bola príprava prvého fyzického samitu prezidentov a premiérov krajín Európskej únie v Bruseli od vypuknutia pandémie. Na programe mimoriadneho zasadnutia Európskej rady, ktoré sa začína v piatok (17. júla 2020), je schválenie návrhu Viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027 vrátane fondu obnovy s názvom Nástroj EÚ pre budúce generácie. Dva dni pred bruselským samitom mali ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti vôbec prvú príležitosť diskutovať o kompromisnom návrhu dohody, ktorý nedávno zverejnil predseda Európskej rady Charles Michel. 

„Návrh vnímame vo všeobecnosti pozitívne. Som rád, že sa doň podarilo presadiť vyššiu mieru flexibility vo využívaní prostriedkov z rozpočtu EÚ. V prioritných oblastiach pre Slovenskú republiku, ktorými sú kohézna politika a spoločná poľnohospodárska politika, navyše nie sú navrhované žiadne škrty,“ uviedol v súvislosti s pozitívami kompromisného návrhu štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Klus. Za najproblematickejší aspekt návrhu považuje Slovensko zmenu alokačných kritérií v kľúčovom Mechanizme na obnovu a odolnosť, ktorá znevýhodňuje krajiny s úspešným a rýchlym obnovením hospodárskeho rastu.

„Musíme nájsť alternatívu, ktorá zohľadní reálne dopady krízy a nevytvorí neistotu ohľadom konečného objemu prostriedkov, ktoré bude mať daná krajina k dispozícii,“ skonštatoval M. Klus.Úroveň priamych platieb slovenským farmárom z európskeho rozpočtu bude podľa najnovšieho návrhu naďalej pod úrovňou priemeru EÚ, čo je ďalším slovenským problémom, na ktorý slovenská strana upozornila európskych partnerov.


„V súčasnej kríze, kedy všetci zdôrazňujeme solidaritu, nepovažujem za vhodné pokračovať vo vyplácaní rabatov vybraným členským štátom. Postupné znižovanie týchto spätných platieb je pre nás jediným akceptovateľným kompromisom,“ priblížil M. Klus slovenskú pozíciu pred samitom. Na okraj videokonferencie ešte nemecké predsedníctvo v Rade EÚ informovalo o svojich prioritách na nasledujúci polrok. Sústrediť sa chce v prvom rade na zmiernenie dopadov pandémie nového koronavírusu, s čím súvisí aj snaha o skorú dohodu na budúcom rozpočte EÚ a fonde hospodárskej obnovy. Nemecko však v programe svojho predsedníctva venuje nemalú pozornosť aj ochrane konkurencieschopnosti európskeho priemyslu či strategickým prioritám ako sú digitalizácia a zelená transformácia európskych ekonomík.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne