KLUS: EÚ A NATO JE NÁŠ ŽIVOTNÝ PRIESTOR

Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie musí Slovensko jasne zadefinovať, kam hodnotovo patrí.

Foto tasr
Dátum 12.07.2020

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Marin Klus (SaS) informoval prostredníctvom statusu na sociálnej sieti o tom najdôležitejšom, čo sa za uplynulé dni udialo v rezorte diplomacie. Prihrial si polievočku v súvislosti s nezaradením Slovenska do zoznamu bezpečných krajín pre vstup do Veľkej Británie a nezabudol ani na oslavné ódy na EÚ a NATO, ktoré nazval naším životným priestorom. Svojho času používal tento termín aj Adolf Hitler v súvislosti s rozširovaním ríše na východ.

„Teší ma, že vláda pokračuje v plnení svojho programového vyhlásenia. V stredu dala zelenú rezortom obrany a diplomacie, a tak môžeme začať s prípravou dvoch nových kľúčových strategických dokumentov štátu – Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej stratégie SR. Čas na ich vypracovanie a predloženie na rokovanie vlády máme do konca roka 2020. A prečo je to vlastne také dôležité? Pretože ide o otázku našej bezpečnosti a obrany. Svet, postavenie globálnych mocností a povaha zahraničnej politiky sa nám menia pred očami a Slovensko musí reagovať. V prvom rade treba opäť jasne zadefinovať, kam hodnotovo patríme. Niet žiadnych pochýb o tom, že naším životným priestorom je a musí zostať Európska únia (EÚ) a Severoatlantická aliancia (NATO). Kľúčovým východiskom teda bude kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii. Bezpečnostná stratégia SR zároveň jasne pomenuje bezpečnostné hrozby a nové výzvy, vrátane šírenia dezinformácií, aktívnych kybernetických útokov či vplyvu klimatických zmien, ktorým spolu s našimi spojencami čelíme v euroatlantickom priestore. O príprave oboch stratégií budeme intenzívne diskutovať nielen s expertmi zo štátnej správy či mimovládneho sektora, ale aj s laickou verejnosťou, pretože chceme, aby bol postup transparentný. Spolupráca rezortov diplomacie, obrany, ale aj ďalších kľúčov pre túto oblasť je od začiatku vynikajúca a verím, že taká bude aj naďalej,“ píše v statuse.

Klus upozornil aj na blížiaci sa kľúčový summit EÚ, ktorý bude podľa neho rozhodujúcim momentom. „Lídri sa musia dohodnúť na podobe viacročného finančného rámca na roky 2021-2027 vo výške takmer 1,1 bilióna eur a súčasne schváliť ambiciózny návrh európskeho plánu na obnovu po koronakríze (známy ako EÚ budúcej generácie) vo výške 750 miliárd eur (500 mld. eur granty + 250 mld. eur pôžičky), ktorý navrhla Európska komisia. Jedno je isté – potrebujeme kompromisnú dohodu a potrebujeme ju čím skôr. Nesmieme strácať čas, pretože si to odnesú tí najzraniteľnejší. Celá Únia vstupuje do obdobia veľmi vážnej recesie, ktorá bude mať hlboké sociálne dôsledky. Musíme preto urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme negatívne dopady hospodárskej krízy zmiernili. Ak sa EÚ poučí z pandémie a zavedie tie správne a efektívne reformy, môže z nej vyjsť silnejšia. Aby sme to dosiahli, musíme spolupracovať a splniť si domáce úlohy, vypracovať vlastné národné plány obnovy, ktoré nás „zmenia k lepšiemu“ a posilnia našu odolnosť,“ uzatvára.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.