KOLLÁR: DNEŠNÝ POPULIZMUS ZNAMENÁ ZAJTRAJŠIU CHUDOBU
Podpredseda Demokratov Miroslav Kollár: Sme na civilizačnej križovatke. Septembrové voľby môžu rozhodnúť o tom, že vývoj posledných desaťročí, keď sme sa stali súčasťou demokratického Západu, môže byť zvrátený.
Na poslednej parlamentnej schôdzi nebudú nezaradení poslanci hlásiaci sa k strane Demokrati podporovať populistické návrhy opatrení, ktoré výrazne zaťažujú verejné financie, aj keby im to u časti voličov mohlo priniesť politické body. V TASR TV to povedal podpredseda mimoparlamentnej strany Demokrati Miroslav Kollár.
Za kľúčovú tézu novej strany považuje tlak na zodpovedné hospodárenie. "Nejdeme získať 30 percent a bojovať s populistami, my nevieme byť autentickejší populisti ako je Fico, Pellegrini alebo Matovič," tvrdí Kollár.
Hlasovaním proti viacerým "populistickým" opatreniam na predposlednej riadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR Demokrati podľa Kollára pomohli zachrániť rozpočtu viac ako 1,5 miliardy eur a v tejto politike chcú pokračovať aj na aktuálnej schôdzi. "Dnešný populizmus rovná sa budúca chudoba. Pre nás je kľúčové manažovať rozvoj krajiny tak, aby to verejné financie ustáli," povedal.
Strana Demokrati pod vedením expremiéra Eduarda Hegera podľa neho vznikla za účelom spájania demokratických síl. Za spoločný cieľ, ktorý spája konzervatívne, liberálne osobnosti s občianskymi aktivistami, označil snahu o udržanie prozápadného smerovania Slovenska. "Sme na civilizačnej križovatke. Septembrové voľby môžu rozhodnúť o tom, že vývoj posledných desaťročí, keď sme sa stali súčasťou demokratického Západu, môže byť zvrátený," tvrdí Kollár.
Mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD s témou neoprávneného ovplyvňovania parlamentných volieb, Demokrati nepodporujú. "Je to len predvolebná hra. Určite sa nebudeme podieľať na šírení hoaxov spochybňujúcich férovosť volieb," vyhlásil.
Výsledky volieb môžu podľa Kollára ovplyvniť skôr rôzne dezinformačné kampane. Proti šíreniu hoaxov sa podľa neho dajú robiť intenzívnejšie aj krátkodobé opatrenia, z dlhodobého hľadiska je však problémom samotná kultúra komunikácie. "Máme na tom podiel my, politici, sociálne siete a do istej miery aj ostatné médiá. Ak sa nám podarí uspieť vo voľbách, jedna z mojich osobných priorít je návrat kultúry do životov, vzdelávania," povedal.
Hoci po vyhlásení termínu volieb už nie je možné meniť názvy strán, podľa Kollára sa až do 2. júla, keď je posledný termín na odovzdanie kandidátnych listín do parlamentných volieb, dá rokovať o predvolebnej spolupráci s ďalšími partnermi. Tí by mohli na kandidátnej listine Demokratov figurovať ako jednotlivci. Okrem toho je stále možné vytvoriť aj formálnu koalíciu.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.