KOLLÁR: ŠTÁT MUSÍ BYŤ SILNÝM HRÁČOM

Boris Kollár, predseda hnutia Sme rodina: Štát sa musí stať silným hráčom. Musíme reštartovať slovenský vidiek a zabezpečiť kontrolu nad celým potravinovým reťazcom – produkcia, spracovanie a predaj potravín, aby sme mali vo vlastných rukách potravinovú budúcnosť Slovenska.

Foto ARCHÍV
Dátum 16.09.2023

Narodil sa 14. augusta 1965 v Bratislave. V rokoch 1980 – 1984 študoval na Gymnáziu Alexandra Markuša v Bratislave. Je absolventom Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. Dohovorí sa po nemecky, anglicky aj rusky. Od 18. novembra 2004 do 23. novembra 2016 bol členom správnej rady VŠVU, od roku 2005 bol podpredsedom správnej rady VŠVU a od roku 2007 do decembra 2014 pôsobil na poste predsedu správnej rady VŠVU. V rokoch 1991 – 2016 sa venoval súkromnému podnikaniu. V novembri 2015 sa stal predsedom politického hnutia Sme rodina. V roku 2016 jeho hnutie prekročilo brány slovenského parlamentu a stal sa poslancom NR SR. Po parlamentných voľbách v roku 2020 sa jeho hnutie opätovne dostalo do NR SR a od 20. marca 2020 zastáva post predsedu slovenského zákonodarného zboru. Jeho hnutie Sme rodina sa stalo súčasťou vládnej koalície, v rámci ktorej bolo druhou najsilnejšou stranou. Pravidelne zapĺňa stránky bulvárnych médií, má svoju minulosť i súčasnosť, ktorú mu médiá i politickí oponenti často pripomínajú. Napriek všetkým bulvárnym informáciám pri osobnom stretnutí pôsobí mimoriadne pokojne a uhladene. Má rád Slovensko, ktoré pre neho znamená predovšetkým domov a rodinu. Ako hovorí, jeho deti znamenajú pre neho najviac. V jeho živote mu pomáha viera. Hovorí, že keby sme nemali vieru, bola by tu anarchia, pozabíjali by sme sa, ľudia by nemali bázeň, strach zo zlého konania, z toho, čo bude potom. Vie, že nesmie konať zlo, lebo raz ho čaká posledný súd. Stará mama ho naučila, že sa musí vedieť podeliť a ak môže, musí pomáhať. Vravievala mu: Boris, musíš sa deliť. Pýtal sa jej, koľko tak treba dať iným, a ona mu povedala, že desať percent musí vrátiť späť do systému a je to veľmi dôležité. Má blízky vzťah k Matici slovenskej a rád by v ľuďoch vypestoval zdravé vlastenectvo, dokonca si vie predstaviť, aby sa vyučovanie na školách začínalo hraním slovenskej štátnej hymny a bolo to pre nás samozrejmosťou, presne tak, ako je to v Amerike. Drží sa toho, že aj malý národ môže byť hrdý a nemôže skláňať hlavu pred väčšími, pretože si ho nebudú vážiť. Je iniciátorom myšlienky, že každé rokovanie NR SR sa začína hraním slovenskej hymny. Predseda NR SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Boli ste súčasťou bývalej koalície. Neoľutovali ste vstup do tohto vládnuceho zoskupenia?

Neľutujem, pretože práve vďaka tomu, že sme boli súčasťou koalície, sa nám podarilo presadiť náš program a pomôcť ľuďom. Síce nám naši koaliční partneri hádzali polená pod nohy a keby sa v kuse nehádali, nehašterili a nepovalili vládu, mohli sme v pokoji dovládnuť a priniesť toho ľuďom ešte viac.

V ostatných dňoch Slovensko zažíva mimoriadne turbulentné týždne v súvislosti s bezpečnostnými zložkami. Môžu občania dôverovať polícii?

Ja som sa na túto tému už vyjadroval veľa. Myslím si, že polícii ako takej ľudia môžu dôverovať, je tu však istá skupinka vyšetrovateľov, ktorí si robia, čo chcú, a to treba zastaviť. Musia robiť veci zákonne, vyšetriť kauzy, tak ako to prikazuje zákon.

Nepovažujete to za zneužívanie pár týždňov pred voľbami?

Ono sa to nedeje len teraz pred voľbami, deje sa to už dlhšie, ale teraz sa situácia už vyostrila a myslím si, že dôvodom je aj termín blížiacich sa volieb.

Viackrát ste v médiách uviedli, že si po voľbách neželáte vendetu, pretože to nikam nevedie...

Keď budú všetci dodržiavať zákon, tak ako to predpisuje, tak sa nemusíme v budúcnosti obávať vendety.

Heslom vašej kampane je: Nie sme dokonalí, ale pomáhať vieme. Čo všetko sa pod týmto sloganom skrýva?

Ako sa hovorí, nikto nie je dokonalý, v politike to platí obzvlášť. Nič nie je dokonalé, ale myslím si, že za tie roky v politike sme stihli dokázať, že ako hnutie toho vieme veľa dosiahnuť, hlavne čo sa týka pomoci ľuďom. Prijali sme množstvo zákonov, ktoré už fungujú v praxi, a keď chodíme medzi ľudí, tak nám za ne ďakujú a to mi robí najväčšiu radosť, že to, čo robíme, má význam a meníme ľuďom životy k lepšiemu.

Ľudia majú strach z hypoték a zvyšovania úrokových sadzieb po skončení fixácie. Hnutie Sme rodina chcelo rokovať s bankami, aby sa ľuďom neotáčali chrbtom, no nepochodili ste. O čo išlo?

Chceli sme rokovať s bankami, keďže vykazujú nadpriemerné zisky až o 100 percent viac, tak sme chceli, aby boli solidárne s ľuďmi a so svojimi ziskami sa podelili. Chceli sme to spraviť tak, aby to bolo výhodné aj pre ľudí, aj pre banky. Pripravili sme šesť opatrení, podľa anglického modelu pomoci, bohužiaľ, neuspeli sme, odmietli s nami rokovať. Musíme teda počkať, kým sa vymení vláda a potom tento problém vyriešiť, hoci ľudia potrebujú túto pomoc čo najskôr.

Boris Kollár: Patriotizmus je správny, národná hrdosť a povedomie tiež. Sme malý národ, keď budeme vystupovať ako onuce, handry, každý si do nás len utrie topánky. Ale keď budeme sebavedomo a hrdo vystupovať aj voči tým najväčším a najsilnejším partnerom, tak si nás budú vážiť. Veľakrát som videl, aj história nám ukázala, že aj veľkí panovníci si vedeli vážiť bojovníkov, s ktorými bojovali, ktorých síce porazili, ale oni aj tak nesklonili hlavu a boli hrdí. Práve vďaka tomu si aj voči porazenému vytvorili milosť, alebo ho omilostili. Ale keď sa niekto príde pokloniť bez boja, podlizovať sa, to si nemôžete vážiť, a to platí aj v rámci toho svätého spoločenstva. Keď budete hrdo vystupovať, môžu vás zlomiť silou, ale keď vám nezlomia ducha, budú si vás vážiť.

Hovoríte o štátnej garancii strechy nad hlavou, čo to presne znamená?

V dnešnej dobe vysokej inflácie a zvýšených hypotekárnych splátok sa mnohé rodiny môžu dostať do finančných ťažkostí. Vytvoríme Bytovú konsolidačnú agentúru, ktorá v prípade finančných problémov odkúpi byt od dlžníka a zaradí ho do fondu štátom regulovaného nájomného bývania. Rodina tak bude môcť ďalej bývať v tom istom byte a bude platiť štátom regulované nájomné. Toto nájomné bude nižšie ako aktuálna splátka hypotéky, ktorú domácnosť nedokázala platiť.

Z vašej iniciatívy prišla pomoc rodinám od 1. augusta vo forme zvýšenia rodičovského príspevku, koho sa to presne dotýka?

Týka sa to všetkých matiek, rodičov, ktorí poberajú rodičovský príspevok, teda majú dieťa do troch rokov. Rodičovský príspevok sa zvýši o 60 eur pre matky, ktoré poberali materské, a to na sumu 473,30 eura. A tým, ktoré nepoberali materské a poberajú nižší rodičovský príspevok, na sumu 345,20 eura mesačne.

Hnutie Sme rodina postavilo svoju kampaň na štyroch istotách a jednou z nich sú aj štátne potraviny za normálnu cenu. Ako to mienite zrealizovať v praxi?

Štát sa musí stať silným hráčom. Musíme reštartovať slovenský vidiek a zabezpečiť kontrolu nad celým potravinovým reťazcom – produkcia, spracovanie a predaj potravín, aby sme mali vo vlastných rukách potravinovú budúcnosť Slovenska. Ľudia na vidieku tým získajú perspektívu rozvoja a ekonomickej stability a všetci slovenskí občania získajú kvalitné potraviny za primeranú cenu.

Vyjadrili ste sa, že pre Sme rodina nie je vhodný partner Progresívne Slovensko. Nechcem, aby ste hovorili, s kým áno, s kým nie, ale aké hodnoty musí mať váš budúci koaličný partner?

My v podstate nemáme problém s nikým, ale máme tri body, ktoré musia naši budúci koaliční partneri spĺňať, samozrejme, okrem toho, že musia súhlasiť so zapracovaním nášho predvolebného programu do programového vyhlásenia vlády. Musia to byť strany, ktoré majú vyriešený problém holokaustu, Tisovho režimu a Slovenské národné povstanie a ukotvenie Slovenska v našich štruktúrach tam, kde sa dnes nachádzame. Musí to byť strana, ktorá nerozoštváva spoločnosť.

Dnes poprední ekonómovia hovoria, že ak sa do ôsmich rokov neurobia zásadné kroky, tak ako republika zbankrotujeme...

Táto krajina určite potrebuje stabilnú vládu, ktorá sa nebude hádať medzi sebou, ale riešiť problémy tejto krajiny. Potrebuje vládu odborníkov, ktorí budú vedieť spolupracovať, a nie podkopávať si nohy. Ale v prvom rade myslieť na potreby občanov a aby naša krajina prosperovala.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.