KONFORNTAČNÝ TÓN

Vysielaním vojakov k ruským hraniciam zatvárame dvere možnej spolupráci

Foto REDAKCIA
Dátum 28.02.2017

Pohľad väčšiny slovenských bezpečnostných analytikov na Ruskú federáciu je známy. Démonizácia a alarmizmus sú u nich vo vzťahu k Rusku základným nastavením. Je to logické, keďže väčšina z nich je finančne alebo minimálne životopisom prepojená priamo s NATO a okrem toho, načo by bezpečnostný analytik dostával granty, keby nebolo hrozby, ktorou by mohol strašiť? Donedávna sa zdalo, že aspoň slovenská armáda je k rusofóbnej paranoji do istej miery skeptická. Dnes sa však aj z armádnych špičiek ozýva konfrontačný tón.

Naši do Lotyšska

Trumpova administratíva signalizuje, že chce mať s Moskvou korektný pragmatický vzťah bez zbytočného napätia, no naplánované presuny vojakov a techniky k susedom Ruska zatiaľ nestopla. Začiatkom februára sa v slovenských médiách objavila správa, že naša krajina vyšle koncom jari do Lotyšska 152 vojakov, ako sme prisľúbili na minuloročnom samite NATO vo Varšave. Do pobaltskej republiky medzitým už dorazilo 225 príslušníkov americkej tankovej brigády. Prominentný prozápadný analytik Jaroslav Naď sa na akciu pozerá takto: „Nejde o nijakú provokáciu. Naozaj sa netreba báť toho, že by našich 152 vojakov na cvičení provokovalo Moskvu. A ani tých asi 5-tisíc z viacerých krajín NATO, ktorí budú v Pobaltí či Poľsku na požiadavku týchto krajín.“ Na svojej facebookovej stránke Naďova mimovládka Slovak Security Policy Institute pravidelne zverejňuje komentáre s agresívnou antiruskou rétorikou. „Drahí rusofilkovia! Zabudli ste, že nás tu Rusi okupovali 23 rokov!!! Žili v našich bytoch, ktoré pri odchode ešte aj rozkradli! Ničili našu prírodu, s čím sa dodnes musíme vyrovnávať. Za peniaze z tej ‚hnusnej EÚ‛, len podotýkame... Že sme tu boli obohnaní ostnatým drôtom. Že dnes Rusi robia to isté v častiach Gruzínska a Ukrajiny! Tak ako píšete, ľudia, ktorým nehrabe, si veľmi dobre pamätajú a nie sú hlúpe ovce. Môžete sa rozdrapovať koľko chcete, trollkovia, nám vaše komenty zdvíhajú čítanosť, my sme radi. Aktuálne si to prečítalo cca 5-tisíc ľudí. Aj vďaka vám... Ale tie vaše útoky a bludy, tie obrovská väčšina ľudí nežerie... Vy trapkovia,“ napísala počas jedného z pravidelných záchvatov infantility táto dôveryhodná inštitúcia plná profesionálnych nezaujatých analytikov.

Úhlavný nepriateľ

Olej do ohňa prilieva aj samotná armáda. „My, vojenskí plánovači vychádzame v súčasnosti z hodnotenia NATO, ktoré hodnotí bezpečnostnú situáciu, hodnotí, kto by mohol byť predpokladaným útočníkom,“ vysvetľoval náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim v relácii RTVS Večera s Havranom, kde bol hosťom spolu s Jaroslavom Naďom. Na otázku moderátora, či majú Ozbrojené sily SR pomenovaného nepriateľa, odpovedal, že „táto hrozba prichádza z východu“, čo ihneď spresnil slovami: „Áno, hovoríme o Rusku.“ Tváriť sa, že vysielanie vojakov k hraniciam štátu, ktoré naše vojenské špičky otvorene označujú za nepriateľa číslo jeden, nie je provokácia, je naozaj pochybné. V čase, keď sa napriek drobným nezhodám dá očakávať oteplenie vzťahov medzi USA a Ruskou federáciou, by sme sa aj my mali snažiť o korektné vzťahy s Moskvou, a nie označovať ju v priamom prenose za nášho úhlavného nepriateľa a zatvárať tak dvere možnej spolupráci.

 

 


 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.