KONIEC ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRY

Pokiaľ mal takýto úrad pod palcom človek, ktorý už z podstaty svojej niekdajšej politickej dráhy naďalej uvažoval výrazne politicky, pričom ako politik bol zároveň jednoznačným odporcom strany Smer-SSD, tak je celkom pochopiteľné, že aj jeho výkon funkcie špeciálneho prokurátora sa musel niesť v tomto duchu.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 29.02.2024

V posledných mesiacoch a týždňoch sa na Slovensku rozvírilo veľa vášní v súvislosti s návrhom novely Trestného zákona. Okrem jednotlivých zmien v trestnom práve obsahoval návrh aj zrušenie špeciálnej prokuratúry – neslávne známej inštitúcie, ktorú v posledných rokoch viedol bývalý politik Daniel Lipšic.

Pokiaľ mal takýto úrad pod palcom človek, ktorý už z podstaty svojej niekdajšej politickej dráhy naďalej uvažoval výrazne politicky, pričom ako politik bol zároveň jednoznačným odporcom strany Smer-SSD, tak je celkom pochopiteľné, že aj jeho výkon funkcie špeciálneho prokurátora sa musel niesť v tomto duchu. Úrad špeciálnej prokuratúry dozoroval práve trestné stíhania osôb, ktoré boli spájané s vládami za účasti Smeru-SSD. Počas vládnutia Hegero-Matovičovej vlády došlo dokonca aj k trestnému stíhaniu súčasného premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka. Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar bol takisto trestne stíhaný v kauze Očistec, pričom sa v súvislosti s týmto obvinením celý jeden rok nachádzal aj vo väzbe.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.