KOPANCE DO RUSKA

Bezpečnostná stratégia štátu nás stavia do polohy, akoby sme boli vo vojne a bolo treba šíriť propagandu

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 28.01.2019

Chcú mať Slováci v oficiálnych dokumentoch štátu zadefinované Rusko ako nepriateľa? Naši volení zástupcovia to totiž takto prezentujú, napriek tomu, že ruskej hrozbe nič nenasvedčuje, a napriek tomu, že Slovensko dlhodobo žije a funguje len vďaka ruským energiám. Vláda ešte v roku 2017 schválila dokument nazvaný Bezpečnostná stratégia SR, v ktorom je otvorene vyjadrené, že hrozbou pre Slovensko nie sú západné mocnosti, ktorým sme vydaní na milosť a nemilosť a usilovne plníme, čo nám diktujú, ale práve Ruská federácia. 

Zdrap papiera

Napriek tomu, že vo vláde ministri dokument schválili, v parlamente zatiaľ neprešiel, aj vďaka zásadovému postoju viacerých poslancov vládnej koalície. Skupina tých najtvrdších „slniečkových“ aktivistov preto odovzdala v Národnej rade SR petíciu, ktorá vyzýva na urýchlené schválenie tohto kontroverzného dokumentu. Predseda výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) na to zareagoval vyjadrením, kde ich ani trochu nešetril a rozpútala sa mediálna prestrelka. K veci sa vyjadril aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý zopakoval tvrdenie svojich úradníkov, že „bezpečnostná stratégia je vyvážený dokument odrážajúci bezpečnostné prostredie, v ktorom existujeme a ktorý je tu na to, aby obhajoval záujmy a potreby Slovenska“.

Netreba byť fanatický rusofil na to, aby človek chápal, že jednostranná orientácia na Západ a otrocká oddanosť expanzii NATO do východnej Európy nám nemôže priniesť nič dobré.

Blaha však tvrdí niečo úplne iné. Podľa neho je Bezpečnostná stratégia len úradnícky zdrap papiera, ktorý neodráža programové vyhlásenie vlády ani hodnoty, pre ktoré ľudia koaličné strany volili: „Bezpečnostnú stratégiu považujem za nepodarok a ministerstvu som v čase jej tvorby poslal jedenásť vecných výhrad, ktoré však neboli akceptované, hoci nešlo o žiadne radikálne návrhy. Snažil som sa zmierniť formulácie, kde sa Slovensko podhadzuje Severoatlantickej aliancii a Spojeným štátom americkým. Zároveň mi prekážali kopance do Ruska. Celkovo je ten text nevyvážený, neodráža mierové hodnoty, ale stavia nás do polohy, akoby sme boli vo vojne a bolo treba zbrojiť, šíriť propagandu, nenávidieť a hľadať vnútorného nepriateľa. Z ľudí s inými názormi sa tam robia extrémisti a namiesto hľadania mierových riešení sa hovorí o posilňovaní východného krídla NATO a ďalších provokáciách voči Rusku. Pre mňa je ten text hodnotovo neprijateľný, neodráža ľavicový svetonázor a nezdôrazňuje hodnotu mieru. Od prvého dňa sa zasadzujem, aby nikdy nedošiel do parlamentu. To je v tejto chvíli najpraktickejšie riešenie.“

Pokračovanie článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.