KORONAVÍRUS AKO ZÁMIENKA PRE VSTUP MIGRANTOV

Grécko príjme 2380 migrantov z preplnených ostrovných táborov ako opatrenie proti šíreniu pandémie.

Foto Archív
Dátum 16.04.2020

ATÉNY 16. apríla (TASR/extraplus.sk) - Grécko prevezie z preplnených utečeneckých táborov z ostrovov na pevninu približne 2380 migrantov. Takýmto opatrením chce vláda predísť šíreniu koronavírusu.

Oznámil to vo štvrtok grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis, ktorého citovala agentúra DPA.  
Podľa jeho slov sa úrady najskôr budú snažiť presunúť do pevninskej časti Grécka rodiny a ďalšie zraniteľné skupiny, ako napríklad starých či chorých ľudí. Pripravené sú tam pre nich tábory, ale napríklad aj hotely či iné príbytky. 

S presunom ľudí z ostrovných táborov začnú podľa Mitarakisa úrady po pravoslávnej Veľkej noci, ktorá pripadá na túto nedeľu. Migrantov budú potom v malých skupinách premiestňovať nasledovné dva týždne. 

"Chceme pred pandémiou ochrániť ľudí v táboroch i obyvateľov ostrovov," dodal minister vo vyhlásení. 

V táboroch na gréckych ostrovoch v Egejskom mori dosiaľ prípad nákazy koronavírusom nezaznamenali, je však len otázkou času, kedy sa tak stane, domnieva sa Dimitris Patestos z organizácie Lekári bez hraníc (MSF) na ostrove Lesbos.
Po prepuknutí pandémie koronavírusu posilnilo Grécko v týchto táboroch lekárske kontroly, zvýšilo počet zamestnancov a pridalo aj zariadenia určené na karanténu. Úrady tiež v táboroch obmedzili pohyb migrantov. 

Všetci migranti, ktorí v tomto čase prichádzajú do Grécka, zároveň musia povinne absolvovať dvojtýždennú karanténu. Do Grécka ich však momentálne prichádza len málo, píše DPA. Ich populácia v hlavných táboroch na ostrovoch poklesla za ostatný mesiac z približne 42.300 na 38.800, keďže úrady už medzičasom stovky z nich previezli na pevninu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.