KOSOVO A SRBSKO SÚHLASIA SO STRETNUTÍM V BIELOM DOME

Srbský prezident Aleksandar Vučič už skôr v pondelok podľa AFP nepriamo povedal, že by "nevylúčil možnosť" ísť do Washingtonu. Predtým však má ešte absolvovať návštevu Moskvy.

Foto AP
Dátum 16.06.2020

WASHINGTON 15. júna (TASR/extraplus.sk) - Osobitný vyslanec USA pre mierové rokovania medzi Srbskom a Kosovom Richard Grenell v pondelok oznámil, že tieto dve balkánske krajiny súhlasili so stretnutím 27. júna v Bielom dome s cieľom pokúsiť sa pokračovať v rokovaniach. Informovala o tom agentúra AFP. Ak bude ktorákoľvek zo strán nespokojná s júnovými rozhovormi, po návrate z Washingtonu sa podľa Grenella vrátia naspäť k súčasnému stavu. "V prvom rade musíme dosiahnuť pokrok v oblasti rastu hospodárstiev," napísal a dodal, že to je cieľom rokovania.

Stretnutie zatiaľ nepotvrdila ani jedna z krajín, aj keď kosovský prezident Hashim Thaci na Twitteri pozvanie na stretnutie privítal. Srbský prezident Aleksandar Vučič už skôr v pondelok podľa AFP nepriamo povedal, že by "nevylúčil možnosť" ísť do Washingtonu. Predtým však má ešte absolvovať návštevu Moskvy. Kosovo, bývalá srbská provincia obývaná prevažne Albáncami, vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť. Jeho suverenitu uznali USA a väčšina štátov EÚ. Srbsko ani jeho spojenec Rusko k takémuto kroku nepristúpili, pričom vzťahy medzi Belehradom a Prištinou sú stále napäté.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.