LAJČÁK ROKOVAL S VUČIČOM, KOSOVSKÝ PREZIDENT HO ODMIETOL

Po stretnutí s Lajčákom Vučič povedal, že všetky diskutované témy boli "bolestné" a "bez ohľadu na to, ako veľmi sa usilujeme o kompromis, riešenia pre naše Srbsko nemôžu byť ľahké a jednoduché".

Foto TASR/AP
Dátum 23.06.2020

BELEHRAD 22. júna (TASR/extraplus.sk) - Osobitný predstaviteľ EÚ pre západný Balkán Miroslav Lajčák sa v pondelok v Belehrade stretol so srbským prezidentom Alexandrom Vučičom. Témou ich rokovania bola normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Informovala o tom spravodajská televízia N1. Srbský prezident uviedol, že plne podporuje normalizáciu vzťahov s Prištinou pod záštitou Európskej únie a v súlade s rozhodnutím Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), pričom dodal, že ďalšie kolo rozhovorov by sa mohlo konať v júli. To však podľa jeho slov závisí od osobitného predstaviteľa EÚ a riešenia ďalších regionálnych otázok.Po stretnutí s Lajčákom Vučič povedal, že všetky diskutované témy boli "bolestné" a "bez ohľadu na to, ako veľmi sa usilujeme o kompromis, riešenia pre naše Srbsko nemôžu byť ľahké a jednoduché".

Miroslav Lajčák po stretnutí so srbským prezidentom uviedol, že je bez zbytočných prieťahov pripravený pokračovať v dialógu pod záštitou EÚ, aby sa dospelo k uzavretiu komplexnej dohody, na základe ktorej dôjde k normalizácii vzťahov medzi Srbskom a Kosovom a k vyriešeniu existujúcich problémov. Dohoda podľa jeho slov musí byť udržateľná a prijateľná pre daný región, ako aj pre členské štáty EÚ.

"Som tu preto, aby som (obom) stranám pomohol dospieť k dohode, nie aby som do nej niekoho tlačil," povedal po stretnutí so srbským prezidentom slovenský diplomat. Potvrdil tiež, že dialóg by mohol pokračovať v júli, a dodal, že miesto Srbska je v EÚ, čo však do nemalej miery závisí od usporiadania vzťahov medzi Belehradom a Prištinou.

Kosovský prezident Hashim Thaci odmietol účasť na rozhovoroch o normalizácii vzťahov so Srbskom, ktoré mal viesť osobitný vyslanec Európskej únie Miroslav Lajčák. Namiesto toho Thaci vyzval na silnejšiu úlohu USA v tomto procese, píše agentúra Reuters. Kosovo vyhlásilo od Srbska nezávislosť v roku 2008 po takmer desaťročie trvajúcich nepokojoch. V roku 2013 Kosovo súhlasilo s dialógom vedeným EÚ, ktorý mal vyriešiť najpálčivejšie problémy so Srbskom. Normalizácia vzťahov medzi Belehradom a Prištinou je jednou z podmienok EÚ pre začatie prístupových rokovaní a Ruska pre zrušenie veta, ktoré bráni Kosovu vo vstupe do OSN.V marci šéf európskej diplomacie Josep Borell vymenoval za osobitného vyslanca EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom slovenského diplomata Miroslava Lajčáka. 

Slovensko je jedna z piatich krajín Únie, ktorá neuznáva Kosovo ako samostatný štát. Ďalšími sú Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko."Pred nami budú sedieť dvaja vyjednávači z krajín, ktoré neuznávajú kosovskú nezávislosť," povedal Thaci novinárom v Prištine, pričom mal na mysli Lajčáka a Borella, bývalého španielskeho ministra zahraničných vecí.
Thaci spresnil, že by sa zúčastnil na rokovaniach, ktoré by zorganizovali nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.
"Nemám nijaký záujem zúčastniť sa rokovaní, ktoré vedie Lajčák," uviedol.Thaci ďalej dodal, že iba Spojené štáty, ktoré pred 25 rokmi dohodli mier v Bosne a Hercegovine a viedli údery NATO proti Srbsku v roku 1999, môžu skutočne posunúť dialóg medzi Kosovom a Srbskom.Nezávislosť Kosova uznalo už 110 krajín vrátane Spojených štátov.Americký prezident Donald Trump vymenoval za amerického vyslanca v Kosove bývalého veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenella. Tomu sa podarilo dohodnúť obnovenie komerčných letov a železničného spojenia medzi Kosovom a Srbskom.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

vianoce predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.