LAJČÁK VEDIE ROKOVANIA O USPORIADANÍ VZŤAHOV SRBSKA A KOSOVA

Tieto rozhovory si budú od oboch strán vyžadovať politickú odvahu, ako aj odhodlanie a angažovanosť v duchu kompromisu a pragmatizmu.

Foto TASR/AP
Dátum 12.07.2020

BRUSEL 12. júla (TASR/extraplus.sk) - Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Avdullah Hoti absolvovali v nedeľu prostredníctvom telemostu prvé kolo rokovaní o usporiadaní vzťahov medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AFP. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorý spolu osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom rokovania vedie, obe strany vyzval, aby prejavili "politickú odvahu" a našli spôsob ako napredovať. Dodal, že neschopnosť nájsť riešenie bude viesť k spomaleniu ekonomického rastu Kosova i Srbska, ako aj k možnej nestabilite."Absencia riešenia je brzdou rozvoja na oboch stranách," povedal Borrell s tým, že jeho cieľom je "znovu začať vážne a intenzívne pracovať".

"Tieto rozhovory si budú od oboch strán vyžadovať politickú odvahu, ako aj odhodlanie a angažovanosť v duchu kompromisu a pragmatizmu," uviedol Borrell. Vučič aj Hoti ešte absolvujú bilaterálne rokovania s Borrellom a Lajčákom a napokon by sa všetky strany mali stretnúť za virtuálnym okrúhlym stolom. Vojna v Kosove v rokoch 1998-99 si vyžiadala vyše 10-tisíc mŕtvych a 1641 ľudí je stále nezvestných. Konflikt sa skončil po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO. Srbsko nezávislosť Kosova stále neuznalo.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.