LAVROV: ŽIADNY ŠTÁT NEMÁ PRÁVO DIKTOVAŤ A VYHRÁŽAŤ SA RUSKU

Maas a Lavrov zdôraznili spoločné záujmy Nemecka a Ruska, napriek napätiu, ktoré komplikuje ich vzájomné vzťahy medzi ich štátmi.

Foto AP
Dátum 12.08.2020

MOSKVA 12. augusta (SITA/AP/extraplus.sk) - Nemecký šéf diplomacie počas utorkovej návštevy Moskvy zdôraznil globálnu úlohu Ruska, no neobišiel ani spory, ktoré komplikujú vzťahy krajín. Minister zahraničných vecí Heiko Maas po stretnutí s rezortným kolegom Sergejom Lavrovom označil Rusko za dôležitého partnera pri riešení "mnohých konfliktov a kríz vo svete", pričom poznamenal, že je dôležité, aby bilaterálne dobre komunikovali.

Berlín a Moskva musia podľa Maasa dokázať komunikovať aj o záležitostiach, ktoré sa priamo týkajú ich dvoch, ako sú napríklad obvinenia ruského občana z vraždy Gruzínca v Berlíne alebo obvinenia voči inému Rusovi v súvislosti s jeho rolou v hackerskom útoku na nemecký parlament. "Kedykoľvek je to potrebné, je dôležité, aby sme sa bavili otvorene. Tak sme to robili aj v minulosti," uviedol. Napriek problémom však Maas i Lavrov zdôraznili spoločné záujmy oboch krajín, medzi ktoré patrí napríklad výstavba plynovodu Nord Stream. Proti tomuto projektu však ostro vystupujú Spojené štáty.

Maas v tejto súvislosti pripomenul dôležitosť pevných vzťahov Nemecka s USA, no zároveň kritizoval prístup Washingtonu ako nevhodný. "Musíme veľmi jasne povedať, že sankcie medzi partnermi sú nesprávne, a v konečnom dôsledku je naším suverénnym rozhodnutím, odkiaľ vezmeme energiu," zdôraznil s tým, že "žiadny štát nemá právo diktovať európske energetické stratégie prostredníctvom vyhrážok", pričom poznamenal, že to ani nezaberie. Podľa Lavrova stále platí, že plynovod dokončia tento rok, a to aj napriek americkým pokusom o jeho narušenie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.