LE PENOVÁ OBVIŇUJE ĽAVICU Z PODNECOVANIA PROTESTOV V ŠTÝLE ÚTOKU NA KAPITOL

S tvrdením, že prezident Emmanuel Macron chce ľavici "ukradnúť volebné víťazstvo", prišiel bývalý poslanec krajne ľavicového hnutia Nepoddajné Francúzsko (LFI) Adrien Quatennens, ktorý súčasne navrhol "veľký ľudový pochod" k úradu predsedu vlády. 

Foto SITA/AP
Dátum 10.07.2024

Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová v stredu obvinila ľavicový blok, že chce vládu vo Francúzsku prevziať silou a uskutočniť akciu podobnú útoku na americký Kapitol, ktorý uskutočnili priaznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá doplnila, že ľavicový Nový ľudový front (NFP) Le Penovej špekuláciu odmietol.

S tvrdením, že prezident Emmanuel Macron chce ľavici "ukradnúť volebné víťazstvo", prišiel bývalý poslanec krajne ľavicového hnutia Nepoddajné Francúzsko (LFI) Adrien Quatennens, ktorý súčasne navrhol "veľký ľudový pochod" k úradu predsedu vlády. V reakcii na Le Penovej interpretáciu svojho výroku Quatennens uviedol, že je "blázon", keď vníma jeho status ako výzvu na povstanie.

V nedávnych predčasných voľbách vo Francúzsku NFP nečakane získal väčšinu kresiel v parlamente. Žiaden z troch najsilnejších blokov však nemá absolútnu väčšinu, čo Francúzsko ponorilo do neistoty a do situácie bez zjavnej cesty k stabilnej vláde. Ľavicová NFP, ktorá spája LFI, komunistov, zelených a socialistov, pokračuje aj v stredu v rozhovoroch s cieľom pokúsiť sa
dohodnúť sa na vláde a politických plánoch.

Bývalo zvykom, že prezident po voľbách vyzval na vytvorenie novej vlády najväčšiu parlamentnú skupinu. Ústava však prezidenta k takémuto postupu nezaväzuje a Macron zatiaľ v tejto veci nepodnikol žiadne kroky, upozorňuje AFP. Medzi možné varianty vývoja patrí široká koalícia alebo menšinová vláda či technokratická vláda vedená osobou, ktorá nie je politicky spätá so žiadnym subjektom a ktorá by bola schopná presadzovať v parlamente zákony na základe dohôd prijímaných ad hoc.

Podľa agentúry Reuters sú rokovania o novej vláde pomerne intenzívne. Niektorí centristi dúfajú, že sa im podarí dosiahnuť dohodu s konzervatívnymi Republikánmi (LR) a takto "vyšachovať" ľavicu. Každá vláda - ľavicová, stredová alebo širšia koalícia - by sa mohla rýchlo stať obeťou hlasovania o dôvere zo strany opozície, ak by si nezabezpečila dostatočne pevnú podporu.

Zákonodarca Pieyre-Alexandre Anglade z Macronovej strany Obroda (RE) pre agentúru Reuters povedal, že jediným životaschopným riešením by bola široká koalícia umiernených ľavičiarov a pravice. Iný zákonodarca z Macronovej strany pre reuters uviedol, že Le Penovej RN bude vo veľmi roztrieštenom parlamente nevyhnutne hrať kľúčovú úlohu - RN má totiž dostatočne veľkú skupinu na to, aby od neho záviselo, či budú návrhy zákonov schválené alebo nie. Le Penová sa v posledných niekoľko rokov intenzívne venovala náprave imidžu svojej strany, ktorá bola kedysi známa svojimi xenofóbnymi a antisemitskými postojmi a teraz sa musí rozhodnúť, akým smerom sa bude uberať, ak chce preraziť a získať moc v prezidentských voľbách v roku 2027.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.