LE PENOVÁ VOLÁ PO TESNEJŠEJ SPOLUPRÁCI S MELONIOVOU

Pozorovatelia sa domnievajú, že Le Penová sa chce priblížiť k Meloniovej a jej strane s cieľom nadviazať nové spojenectvá po rozkole v klube ID. 

Foto TASR/AP
Dátum 27.05.2024

Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová vyzýva taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú na tesnejšiu spoluprácu ich politických strán pred voľbami do Európskeho parlamentu. V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera ako argument pre hlbšiu spoluprácu medzi svojou stranou Národné združenie (RN) a Meloniovej Bratmi Talianska (FdI) Le Penová uviedla šancu, že krajne pravicové strany by sa po eurovoľbách mohli stať druhou najväčšou skupinou v Európskom parlamente.

"Teraz je čas zjednotiť sa," apelovala Le Penová v rozhovore pre talianske noviny, ktorý monitorovala agentúra DPA. RN a FdI momentálne patria do dvoch rôznych politických skupín: Le Penovej strana je v pravicovej nacionalistickej a euroskeptickej skupine Identita a demokracia (ID), zatiaľ čo Meloniovej strana, ktorá má neofašistické korene, sa pridala k európskym konzervatívcom a reformistom (ECR).

Pozorovatelia sa domnievajú, že Le Penová sa chce priblížiť k Meloniovej a jej strane s cieľom nadviazať nové spojenectvá po rozkole v klube ID. Spúšťačom tejto krízy bol kandidát Alternatívy pre
Nemecko (AfD) Maximilian Krah a jeho tvrdenie, že nie všetci príslušníci nacistickej polovojenskej formácie SS boli zločinci. Le Penovej strana, ktorá sa pokúša zbaviť svojej antisemitskej povesti, jeho slová odsúdila. AfD bola za Krahov výrok vylúčená z ID. Vo Francúzsku sa očakáva, že RN v eurovoľbách porazí centristickú stranu Obroda (RE) prezidenta Emmanuela Macrona. DPA pritom poznamenala, že nárast sympatií ku krajnej pravice badať vo viacerých krajinách EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.