ĽUDIA SA BOJA ŽIADAŤ O PRÍSPEVKY, ABY NEPRIŠLI O TIE PRIZNANÉ

Ľudia poberajúci príspevky nie sú dostatočne zrozumiteľne poučení o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákona; navyše, roky domáhania sa pomoci ich často nakoniec odradia spoliehať sa na pomoc štátu.

Foto PIXABAY
Dátum 08.06.2020

BRATISLAVA 8. júna (TASR/extraplus.sk) - Osobám s chronickými ochoreniami úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) často znížia mieru funkčnej poruchy, pokiaľ žiadajú o nové príspevky na kompenzáciu svojho ťažkého zdravotného postihnutia. "Týmto osobám sa prehodnocuje zdravotný stav, ktorý je často aj trvalý a v predchádzajúcom vydanom komplexnom posudku je zistená znížená miera funkčnej poruchy," uviedla vo svojej Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2019 komisárka Zuzana Stavrovská.

Tvrdí, že ľudia so zdravotným postihnutím sa boja žiadať o nové príspevky práve pre obavu zo zníženia miery funkčnej poruchy a následného odobratia už vyplácaného príspevku. V podnetoch upozorňujú aj na nevhodný prístup zo strany niektorých zamestnancov úradov pri prerokovávaní žiadosti o kompenzáciu. Vravia, že niekedy dochádza zo strany zamestnancov k slovným vyhrážkam. Stavrovská v správe spomína prípad ženy, ktorá už potrebuje vo viacerých úkonoch pomoc druhej osoby a ÚPSVaR v roku 2019 zamietol jej synovi príspevok na opatrovanie.

Úrad jej postupne znižoval mieru funkčnej poruchy, hoci zdravotný stav sa jej zhoršoval, čo bolo zrejmé aj z jej lekárskych správ predložených k žiadosti. Synovi peňažný príspevok na opatrovanie nepriznali a ÚPSVaR sa v posudku odvolal na to, že starostlivosť o matku je pre syna povinnosťou vyplývajúcou zo zákona o rodine. "Syn nemôže matku opatrovať a zároveň aj chodiť do práce a živiť svoju rodinu," vysvetľuje Stavrovská. Žena sa preto voči rozhodnutiu odvolala a podala podnet na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Komisárka jej poradila, ako ďalej postupovať, avšak žena sa zľakla, aby nestratila iné v minulosti schválené príspevky a Stavrovskú požiadala, aby v tejto veci ďalej nekonala.

Komisárka rovnako spomína prípad ženy, ktorá sa po nepriznaní príspevku na kúpu auta odvolala na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. To však na základe jej odvolania vydalo nový komplexný posudok jej zdravotného stavu, v ktorom bola miera funkčnej poruchy ešte nižšia ako v pôvodnom. "Ďalšia kontrola nebola nutná a jej dôvod mal odvolací orgán náležite odôvodniť. Nové prehodnotenie miery funkčnej poruchy navyše vykonal bez účasti posudzovanej," uviedla Stavrovská. Preto podala na prokuratúru podnet na preskúmanie rozhodnutia. Tá rozhodla o jeho zrušení.

Komisárka preto považuje za potrebné, ak ÚPSVaR príspevok na kompenzáciu na základe lekárskych správ neuzná, aby ľudia v odvolacom konaní požiadali o osobnú účasť na opätovnom posúdení zdravotného stavu. V prípade zamietnutia žiadosti môžu v zákonných lehotách využiť aj právo preskúmania rozhodnutia súdom.

Stavrovská ďalej upozorňuje, že ľudia poberajúci príspevky nie sú dostatočne zrozumiteľne poučení o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákona. Tiež, že roky domáhania sa pomoci ich často nakoniec odradia spoliehať sa na pomoc štátu.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.