LUNTER DISKVALIFIKOVAL SOTÁKA ZA ÚSPECH

Súkromnú spojenú školu Železiarne Podbrezová vylúčili z možnosti uchádzať sa o podporu v rámci projektu Catching-Up Regions – vraj je až príliš dobrá.

Foto BRANISLAV RAČKO/TASR
Dátum 03.08.2020

Tridsať miliónov eur – suma, o ktorú majú možnosť zabojovať odborné školy z Banskobystrického samosprávneho kraja v európskom projekte takzvaných „dobiehajúcich“ regiónov – Catching-Up Regions. Iniciatíva vznikla s cieľom pomôcť rozvíjajúcim sa regiónom podporou ich rastu a inovácií. Do užšieho výberu bolo navrhnutých 21 stredných škôl, podporu však napokon dostane len osem z nich. Prekvapivo sa medzi ne nedostala Súkromná spojená škola Železiarne Podbrezová, ktorá nevychováva len ďalších bezcenných absolventov neuplatniteľných na trhu práce, ale hotových ľudí okamžite použiteľných v priemysle. Dôvod? Škola je vraj príliš dobrá na to, aby si zaslúžila podporu.

Nie je tajomstvo, že Ján Lunter a Vladimír Soták voči sebe neprechovávajú vrúcne vzťahy.

Horehronský chlebodarca

Železiarne Podbrezová patria k najstarším hutníckym spoločnostiam stredoeurópskeho geopriestoru. História spoločnosti sa začala písať v roku 1840, keď sa rozhodlo o založení železiarní v Podbrezovej s cieľom vyrábať koľajnice na výstavbu železníc vo vtedajšej rakúskej monarchii. Dnes firma zamestnáva viac než 3-tisíc ľudí a je najvýznamnejším zamestnávateľom na Horehroní. Železiarne sa od svojho vzniku riadia filozofiou, že úspešnosť a prosperita závisí predovšetkým od zamestnancov. Organizovanému odbornému rastu mladej generácie sa dlhodobo venuje veľká pozornosť. Spoločnosť pripravuje svojich zamestnancov vo vlastnej Súkromnej strednej odbornej škole hutníckej a v Súkromnom gymnáziu. Školy sú vo svojom fachu azda tým najlepším, čo v ponuke možno nájsť. Má to však znamenať, že Podbrezovčanov netreba podporovať? Generálny riaditeľ podbrezovských železiarní Vladimír Soták napísal predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja Jánovi Lunterovi list so žiadosťou o vysvetlenie, prečo sa jeho stredná škola nedostala do osmičky najlepších, ktoré dostali šancu získať peniaze na rozvoj a inovácie. Odpoveď ho neprekvapila, no ani neuspokojila – Podbrezovčania sú vraj až príliš dobrí a podporu preto radšej rozdelia medzi slabších.

Vágne kritériá a tajná komisia

Nie je tajomstvo, že Ján Lunter a Vladimír Soták voči sebe neprechovávajú vrúcne vzťahy. Nevedno, či išlo o jedno z neoficiálnych hodnotiacich kritérií, podľa oficiálnych informácií sa však hodnotenie vypracovalo na základe výsledkov prieskumu zamestnávateľov, výsledkov prieskumu všetkých stredných odborných škôl pôsobiacich na území BBSK, hodnotenia na základe schválených hodnotiacich kritérií, doplnkových informácií a štatistických údajov. V zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám sme sa Banskobystrického samosprávneho kraja písomne opýtali na bližšiu špecifikáciu vágne stanovených kritérií a taktiež na obsadenie komisie, ale s odpoveďou sa nikto neunúval. Podľa dostupných informácií by mali komisiu tvoriť zástupcovia samosprávneho kraja, Svetovej banky a Európskej komisie, nič konkrétnejšie sme sa však nedozvedeli. Ako sa uvádza v stanovisku k výberu pilotných škôl, Súkromná stredná spojená škola Železiarne Podbrezová sa umiestnila medzi najlepšími strednými odbornými školami nielen v sektore PRIEMYSEL. Z dôvodu uplatnenia subregionálneho hľadiska a s dôrazom na odstraňovanie súčasného a budúceho nesúladu odborného vzdelávania a trhu práce bola za sektor PRIEMYSEL ako pilotná škola napokon vybratá Spojená škola v Detve, kde by za takmer päť miliónov eur radi vybudovali regionálne vzdelávacie centrum pre technické profesie, modernizovali školský vzdelávací program a lepšie spropagovali technické smery cez kariérne poradenstvo. V porovnaní so školou v Podbrezovej bol vraj výber podporený výraznejšími územnými dôsledkami v rámci nastavených hodnotiacich kritérií. Podbrezovčania však dostali aspoň hrejivý prísľub, že v budúcnosti budú použití ako vzorová škola v oblasti najlepšej praxe s podnikmi.

Soták žiada o prehodnotenie

Generálny riaditeľ podbrezovských železiarní Vladimír Soták požiadal o prehodnotenie podkladových materiálov pre projekty, ktoré chcú jednotlivé školy zrealizovať, pri niektorých vraj totiž nevidí reálnu šancu na úspech. A ktoré projekty okrem obnovy školy v Detve sa iniciatíva napokon rozhodla podporiť? O najväčšiu časť z 30-miliónového balíka sa plánuje uchádzať Stredná odborná škola hotelových služieb a dopravy v Lučenci. Za sumu presahujúcu päť miliónov eur by radi zrekonštruovali a materiálne vybavili areál Gazdovského dvora, určený na odbornú výučbu žiakov študujúcich v poľnohospodárskych a gastronomických profesiách. Šancu dostala aj Stredná odborná škola technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote, ktorá plánuje zatraktívniť prostredie pre odborné vzdelávanie a prípravu. Do iniciatívy sú zapojené aj tri stredné školy priamo z Banskej Bystrice – SOŠ Pod Bánošom, SPŠ J. Murgaša a Spojená škola automobilová a technická, ktoré spolu pripravujú projekty za viac ako 12 miliónov eur. Prispôsobiť kedysi tradičné profesie, ako lesný pracovník, potrebám 21. storočia plánujú na SOŠ služieb a lesníctva v Banskej Štiavnici. Zamerať sa na vzdelávanie pedagógov smerom k špecifickým skupinám žiakov a urobiť zo školy motivujúci priestor, prepojený na prax, majú za cieľ projekty SOŠ v Tornali v hodnote takmer tri milióny eur. „Nie som si istý, či si uvedomujete, že Železiarne Podbrezová dávajú do štátneho rozpočtu každý rok 25-27 miliónov eur. Nemáte právo na rozdávanie finančných prostriedkov na stavanie vzdušných zámkov. Som presvedčený, že mnohé z týchto iniciatív pekne vyzerajú len na papieri. Je zaujímavé, že vám neprekáža, keď bojujeme za infraštruktúru pre celý kraj, neprekážalo vám, keď sme sa s Klubom 500 podieľali na tom, aby Banská Bystrica nebola vylúčená z dotácií na úkor iných krajov. Keď však máte niečo dať do železiarní, tak sa vám trasú ruky,“ uvádza Soták v žiadosti o prehodnotenie rozdelenia finančných prostriedkov a zaradenie železiarenskej školy do projektu. Ak by Podbrezová predsa len mala šancu zapojiť sa, zrekonštruovala by budovy Súkromnej spojenej školy a zváračskú školu. Vylúčiť zo súťaže najlepšieho len preto, že je najlepší, nemôže predsa nikomu normálnemu pripadať ani spravodlivé, ani správne.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.