LUNTEROVSKÉ FIASKO

Marek Modranský: Babráctvo a falošné sebavedomie predchádzajúceho vedenia BBSK priviedlo celý kraj do patovej situácie s niekoľkomiliónovými škodami

Foto ARCHÍV EP
Dátum 10.09.2022

Lunterovci ľuďom vo voľbách sľúbili fungujúcu verejnú dopravu, no v skutočnosti chystali a zmohli sa len na úder pod pás domácim dopravcom

Od samého začiatku, napriek svojim marketingovým sľubom, Lunterovci odmietali rokovať s kľúčovými zmluvnými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec. Pre integrovanú dopravu v našom kraji sú to stále tí najdôležitejší partneri. Nepochopili, že nemusia rušiť a meniť niečo, čo nám tu už niekoľko dlhých rokov dobre funguje, ale že stačí iba rozvíjať už dosiahnuté. Dnes môžeme potvrdiť, že to bol len marketingový ťah bez štipky zodpovednosti voči ľudom v kraji a hlavne ich voličom. Lunterovci totiž vopred vedeli, že nemajú šancu v kraji nič zlepšovať, ak nebudú s nikým z miestnych spolupracovať. Ukázalo sa, že namiesto zlepšovania dopravy im stačilo, že budú toto zlepšovanie iba navonok deklarovať. V skutočnosti robili iba rôzne analýzy či projekty uskutočniteľnosti a na ne vyčleňovali čoraz viac peňazí. Obaja Lunterovci si dávali záležať viac na falošnej prezentácii bez skutočných výsledkov a bez vlastných zásluh.

Súdny spor medzi BBSK a SAD-kami sa pre Lunterovcov skončil fiaskom a prehrou s miliónovými škodami

Všetky kroky klanu Lunterovcov boli iba marketingovými prvkami ich nekončiacej politickej kampane. Tentoraz však už za peniaze Stredoslovákov. Dôkazom môže byť aj skutočnosť, že napríklad právne analýzy, ktorými sa Lunterovci oháňali v zastupiteľstve kraja, doposiaľ nikto nevidel. Za každú cenu potrebovali účelovo spochybniť najväčších dopravcov v kraji, aby sa mohli na konci obdobia vyhovárať, že tu nebolo čosi v poriadku so zákonom. Kotleba však mal zmluvy s dopravcami po vecnej, právnej aj cenovej stránke v poriadku. Tvrdil som to aj ja sám od samotného začiatku a potvrdil to napokon aj súd, ktorý žalobu Lunterovcom zamietol. Na takýto tenký ľad sa neodvážil ísť doposiaľ žiadny župan ani primátor na Slovensku. Každý samosprávny kraj na Slovensku musí mať zo zákona uzatvorené zmluvy o službách s dopravcami na zabezpečenie prímestských autobusových liniek. Župa je zo zákona zodpovedná za dopravnú obslužnosť kraja pre ľudí. Je to verejný záujem, na ktorý dostáva od štátu vyčlenené peňažné prostriedky a tie musí platiť dopravcom. Dopravca jazdí podľa cestovných poriadkov a od cestujúcich vyberá cestovné, ktoré reguluje kraj ako objednávateľ vrátane všetkých cien a zliav.

Situáciu nakoniec zachránili sami dopravcovia

Dopravcovia mali viacero príležitostí, ako urobiť z Lunterovcov vinníkov aj pred očami cestujúcich. Neurobili to len z úcty k obyvateľom kraja a teda k svojim cestujúcim. Mohli odstaviť všetky svoje vozidlá určené pre kraj, keďže na výplaty pre vodičov si museli požičiavať, keď im Lunterovci odmietli platiť. Vodičov by museli prepustiť, a to by následne spôsobilo enormné prevádzkové problémy pre kohokoľvek, kto by chcel dopravu obnoviť. Nechceli však robiť zo svojich verných zákazníkov obete tohto sporu. Napriek pohnútkam Lunterovcov jazdili aj naďalej podľa cestovných poriadkov. Jazdili iba na základe dohody s miestnymi starostami a primátormi, ktorí sa postavili na ich stranu a uzatvorili dohody v prospech ľudí.

Aké škody a ujmy pre kraj malo počínanie Lunterovcov vo vedení BBSK

Bilancia je jednoduchá. Prehratý nimi vymyslený súdny spor. Zbytočne premrhaných päť rokov na možný rozvoj verejnej dopravy v kraji, ktorá sa za vedenia Lunterovcov neposunula ani o milimeter. Celý kraj uvrhli do nestability počas prebiehajúcich súdnych sporov. A hlavne, zbytočne premrhaných viac ako štyri milióny eur z krajskej verejnej kasy na právne služby a prehratý súdny spor. Toľko peňazí na súdy nezaplatili žiadne iné župy na Slovensku. Dokonca ani spolu všetkých sedem ostatných žúp dokopy nevyplatilo právnikom toľko peňazí za celých päť rokov. Tieto nemalé peniaze mohli byť použité na pomoc najmenším obciam v kraji alebo iné hmatateľné a užitočnejšie projekty. Lunterovci však veľmi dobre vedeli, že idú prehrať, a tak sa natíska otázka, či vedome išli prehrať a vyplatiť len tučné odmeny právnym kanceláriám za niečo, čo nikomu (okrem niekoho konkrétneho) neprinieslo žiaden úžitok.

Pozitívne kroky pre ľudí v kraji sa nedajú robiť prostredníctvom vojny s domácimi zamestnávateľmi

Treba si uvedomiť, že dopravcovia SAD Zvolen a SAD Lučenec sú tu skutočne domáce spoločnosti, ktoré spolu zamestnávajú približne 1 500 pracovníkov, to je 1 500 rodín v našom kraji. Nie sú to žiadne nadnárodné koncerny, ale subjekty s overenou históriou, ktoré tu poskytujú stabilitu nielen pre svojich zamestnancov, ale pre všetkých ľudí, ktorí využívajú verejnú dopravu. Mnohokrát sa stalo, že pred zrušením spojov z obcí sa ich spoločne so starostami zastali aj títo dopravcovia, a ľudia tak nemali narušenú dochádzku do práce či do školy. Navyše trh práce s vodičmi autobusov je dnes veľmi napätý. Vodičov niet. Zástupcovia BBSK by si mali uvedomiť, že skôr mohli ťažiť zo situácie, že pred nimi niekto zazmluvnil overených dopravcov na ďalších päť rokov za adekvátnu cenu bez akýchkoľvek problémov, v súlade so zákonom s úmyslom zabezpečiť dopravu v kraji pre ľudí. Tento príklad nech je preto ponaučením aj pre ostatných zástupcov samospráv, ktorí si myslia, že nezmyselnými súdnymi žalobami vytvoria tlak na svojich kľúčových zmluvných partnerov bez prvotnej ochoty rokovať a rozumne sa dohodnúť. Výsledok býva potom ich zbytočné fiasko a z obyvateľov svojho mesta alebo regiónu robia zbytočné obete alebo rukojemníkov ich sporu. Lunterovci chceli byť výkladnou skriňou Slovenska. Stali sa však exemplárnou hanbou vo vedení samospráv na Slovensku s prvkami rodinkárstva a amaterizmu. Za tento svoj podvod na voličoch treba niesť aj osobnú zodpovednosť. Tie peniaze si nebudú môcť len tak nechať a budú ich musieť vrátiť. Náš región si už nemôže dovoliť, aby si každý politik, ktorý svojím amaterizmom pripraví ľudí o peniaze, len tak beztrestne zmizol na spokojný dôchodok a tváril sa, že on nenesie žiadnu zodpovednosť. Lunter nám všetkým ukázal, že je len marketingový a politický kupliar, ale pre ľudí neurobí absolútne nič. Pripravia nás znovu o ďalšie milióny eur a budú sa to snažiť znovu celé zamiesť pod koberec?

Marek Modranský je predsedom Inštitútu verejnej dopravy v Banskej Bystrici. Od roku 2009 bol členom Výkonného výboru UITP (Union Internationale des Transport Publics) v Bruseli a držiteľom certifikátu experta pre oblasť tendrov a uzatváranie zmlúv o výkonoch vo verejnej doprave v rámci EÚ. Po skončení jeho pôsobenia vo Výkonnom výbore v roku 2013 mu bol na svetovom kongrese v Miláne v roku 2015 udelený titul honorárny viceprezident UITP. Keď sa Lunterovci chopili moci v kraji, predstierali, že idú zlepšovať dopravu pre obyvateľov. Ich predvolebná kampaň bola totiž založená najmä na sľuboch o zavedení integrovanej dopravy. Pre splnenie týchto cieľov dokonca oslovili mňa ako odborníka na verejnú dopravu so skúsenosťami priamo v SAD Zvolen či Dopravnom podniku mesta BB. Zastával som tam v predchádzajúcich rokoch najvyššie riadiace pozície. Okrem toho plánovali využiť aj moje zahraničné skúsenosti z prostredia medzinárodného združenia pre verejnú dopravu UITP so sídlom v Bruseli (člen výboru pre regionálnu dopravu).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.