M. ZEMAN: ODMIETNUTÝCH ŽIADATEĽOV O AZYL TREBA DEPORTOVAŤ

Podľa českého prezidenta je potrebné počítať s tým, že vo vysokom počte prichádzajúcich utečencov je určité percento džihádistov

Foto TASR/AP
Dátum 01.08.2016

PRAHA 1. augusta (TASR/Extra plus) - Český prezident Miloš Zeman žiada kvôli hrozbe terorizmu rýchle deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl. Odsudzovať útoky je lacné, jediné riešenie je zbaviť sa príčin, tvrdí prezident. Českí občania by sa podľa Zemana mali tiež ozbrojovať, aby mohli v núdzovej situácii zbraň použiť. Prezident sa tiež vyslovil za aktívnu ochranu hraníc, pri veľkej migračnej vlne by sa "nebránil ani plotu". Pražský hrad ako možný cieľ útoku teroristov dostane podľa Zemana na bezpečnostné opatrenia od ministerstva obrany sto miliónov českých korún. "Nebudem hovoriť o tom, na aké opatrenia tieto prostriedky pôjdu, aby som teroristom neuľahčoval prácu," uviedol Zeman.

Zeman ďalej povedal, že je potrebné počítať s tým, že vo vysokom počte prichádzajúcich utečencov je určité percento džihádistov. "Riešenie vidím v deportácii všetkých tých, ktorí nezískajú v príslušnej krajine azyl. Tých, ako je známe, je väčšina," vyhlásil. Chce tiež deportovať "fanatických imámov, ktorí v mešitách rozosievajú nenávisť". Odsudzovať spätne teroristické útoky, keď k nim dôjde, je podľa Zemana lacné a povrchné. "Jediné riešenie je zbaviť sa príčin; touto príčinou sú, bohužiaľ, ilegálni migranti," uviedol. Migráciu Zeman označil za organizovanú inváziu a dodal, že utečenci nemajú v Európe záujem hľadať prácu, ale ide im o sociálne dávky.