MACRON: HROZÍ SMRŤ SCHENGENU

EÚ si vo štvrtok pripomenula 25 rokov od vytvorenia schengenského priestoru, čiže zóny voľného pohybu bez hraničných a colných kontrol na svojich vnútorných hraniciach

Foto AP
Dátum 27.03.2020

PARÍŽ 27. marca (TASR/extraplus.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron na štvrtkovom videosummite varoval lídrov zvyšných 26 krajín EÚ, že kríza spôsobená šírením koronavírusu ohrozuje európsky projekt a budúcnosť schengenského priestoru. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatický zdroj.  
"V stávke je prežitie európskeho projektu. Hrozí nám smrť Schengenu," vyhlásil podľa uvedeného zdroja Macron, pričom vyzval lídrov členských štátov EÚ na vzájomnú solidaritu v čase krízy. 
Európska únia si vo štvrtok pripomenula 25 rokov od vytvorenia schengenského priestoru, čiže zóny voľného pohybu bez hraničných a colných kontrol na svojich vnútorných hraniciach. 

Štvrťstoročnicu existencie Schengenu však členské krajiny "oslávili" so zavretými hranicami v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Protiepidemické opatrenia zmrazili väčšinu hospodárskych a sociálnych činností v Európe, narušili tradičné dodávateľské reťazce a prinútili väčšinu občanov EÚ zostať v domácej karanténe.
Hlavy vlád a štátov sa počas štvrtkového videosummitu, ktorý namiesto plánovaných troch trval viac ako šesť hodín, snažili zhodnúť sa na spoločnej reakcii EÚ na pandémiu koronavírusu. Lídri 27 napokon poverili ministrov financií eurozóny, aby v priebehu 14 dní navrhli ďalšie fiškálne opatrenia na riešenie krízy.