MAĎARI SÚ ODKÁZANÍ NA SPOLUPRÁCU, SLOVENSKÉ NÁRODNÉ STRANY SA DOKÁŽU LEN TRIEŠTIŤ
Lenka Mayerová: Národné sily na politickej scéne ostali roztrieštené vinou nekonečnej nadutosti a bohorovnosti niektorých jej lídrov. Je priam neuveriteľné, ako sa tí, ktorí zakladali túto republiku, pozerajú na jej likvidáciu protislovenskými silami.
BRATISLAVA 16. augusta (SITA/extraplus.sk) – Spojenie maďarských strán do jednej neznamená krach idey spolupráce Slovákov, Maďarov a ďalších národností.
Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus
SLOVENSKÉ NÁRODNÉ STRANY ROKY DOKAZUJÚ, ŽE SA DOKÁŽU LEN TRIEŠTIŤ
Národné sily na politickej scéne ostali po ostatných parlamentných voľbách roztrieštené vinou nekonečnej nadutosti a bohorovnosti niektorých jej lídrov odmietajúcich pochopiť, že je čas sa stiahnuť a odovzdať skúsenosti mladšej generácii, ktorá má dostatok energie na udržanie samostatnej Slovenskej republiky. Je priam neuveriteľné, ako sa tí, ktorí zakladali túto republiku, pozerajú na jej likvidáciu protislovenskými silami. A keby len to, svojím konaním pomáhajú ešte viac trieštiť národnú scénu. Ak vám záleží na Slovensku, priložte ruku k dielu, pridajte sa na stranu tých, ktorým úprimne leží na srdci samostatnosť, zvrchovanosť, územná celistvosť a nedotknuteľnosť hraníc SR a najmä k tým, ktorí majú čistú košeľu a nesedeli tridsať rokov na politických stoličkách. Pridajte sa k tým, ktorí presadzujú zvrchovanú Slovenskú republiku, kde bude pánom každý občan z tradičnej rodiny, uznávajúci kresťanské i sociálne hodnoty, vážiaci si právo, spravodlivosť, presadzujúci poctivú prácu, z ktorej sa po koronových časoch ľahko môže stať nedostatkový tovar. Pridajte sa k tým, ktorí budú pracovať v prospech Slovenskej republiky a nie v prospech cudzích mocností, alebo iného štátu, pretože sa nám ľahko môže stať, že nám vlastné územie ukradnú spod zadku.
Pre agentúru SITA to povedal bývalý líder Mostu-Híd Béla Bugár, ktorý v roku 2009 Most-Híd založil ako stranu spolupráce väčšinového národa a národností. Podľa politológa Tomáša Koziaka myšlienka spolupráce Slovákov a Maďarov v jednom politickom subjekte „nie je mŕtva“ a považuje ju do budúcnosti za životaschopnú.
Strana maďarskej komunity (SMK), Most-Híd a hnutie Spolupatričnosť majú na budúci týždeň podpísať deklaráciu o spojení do jedného politického subjektu. V tohtoročných voľbách sa do parlamentu nedostala ani jedna strana, ktorá by zastupovala záujmy občanov maďarskej národnosti.
Bugár tvrdí, že projekt spojenia podporuje aj preto, že každá zo strán bude do zlúčeného subjektu vstupovať s vlastnou platformou. „V našej platforme Most-Híd budú Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni a jedna platforma nemôže prehlasovať druhú. Ak by to malo byť tak, že zmizne idea spolupráce všetkých, teda nielen Maďarov, ale aj Slovákov, Rusínov a Rómov v jednej strane, zmizol by som aj ja,“ priblížil Bugár. Po parlamentných voľbách sa vzdal pozície šéfa Mostu-Híd, členom strany zostal.
Podľa politológa Koziaka sú Slováci a Maďari odkázaní na politickú spoluprácu. „Dôvodom je aj to, že mladšia generácia Maďarov nemá problém voliť aj slovenské strany. Každá maďarská strana, ktorá sa chce podieľať na moci, je odsúdená na spoluprácu so slovenskou stranou. Keby to jej nacionalistické ostrie bolo príliš silné, určite si nenájde slovenskú stranu, ktorá by s ňou spolupracovala na vytvorení vlády,“ zhodnotil politológ.
Spojenie maďarských strán považuje Koziak za nevyhnutné. Skupina voličov, ktorí sa hlásia k maďarskej menšine, každoročne klesá. „Politické strany orientované na maďarských voličov vedia, že ich početnosť je obmedzená a čím viac maďarských strán na Slovensku bude, tým je menšia šanca, že sa dostanú do parlamentu,“ povedal politológ.
Upozornil, že spojenie strán nemusí automaticky znamenať parlamentnú účasť. Každá bude mať podľa Koziaka vlastné ambície a úlohou nového lídra bude zjednotiť rozmanité politické prúdy. „Bude dôležité, kto sa stane lídrom zjednotenej strany. Môže to byť prvý znak úspechu,“ poznamenal Koziak. Za chybu považuje, že Bugár bol dlhé roky na politickom vrchole, ale nezanechal politického lídra. „Po Bugárovi zostala politická diera, a tak to bude pre nového šéfa zjednotenej strany náročnejšie,“ dodal politológ.
Most-Híd a SMK sa vlani usilovali o spoločný postup v parlamentných voľbách. Po stroskotaní rozhovorov sa SMK dohodla na spolupráci s Maďarským fórom a so stranou Spolupatričnosť. Vytvorili volebnú stranu Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorá sa uchádzala o hlasy voličov. MKS získala podporu 3,9 percenta voličov a Bugárov Most-Híd 2,05 percenta. Na vstup do parlamentu bolo potrebné získať aspoň päť percent hlasov.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.