MAĎARSKO ÚDAJNE PLÁNUJE ZRUŠIŤ UZNANIE TRANSRODOVÝCH OSÔB

Ľudské osoby by boli definované ich biologickými črtami ako sú reprodukčné orgány, či chromozómy.

Foto Archív
Dátum 28.04.2020

BUDAPEŠŤ 28. apríla (denniks.sk/extraplus.sk) - U našich južných susedov môže dôjsť k zrušeniu právneho uznania transrodových osôb, píše britský denník Guardian. Odkazuje na návrh zákona, ktorý bol predložený v čase pandémie koronavírusu. Ten by zaviedol novú kolónku na oficiálnych dokumentoch označenú ako ‚pohlavie pri pôrode‘, pričom samotné pohlavie ľudí by bolo určené len primárnymi pohlavnými črtami či chromozómami.

Podľa britského denníka Guardian plánuje maďarská vláda pretlačiť zákon, ktorý nebude uznávať transorodové osoby. Podľa daného návrhu by totiž boli ľudské osoby definované ich biologickými črtami ako sú reprodukčné orgány, či chromozómy.

To by v praxi znamenalo, že by si ľudia nemohli legálne ‚zmeniť‘ svoje pohlavie. Aktivisti a transorodoví ľudia preto takúto iniciatívu kritizujú a podotýkajú, že táto iniciatíva sa pretláča práve počas pandémie koronavírusu, ktorej sa dnes venuje väčšina pozornosti.

Niektorí experti na právo uvádzajú, že takýto zákon by bol proti európskym zákonom o ľudských právach. Je preto pravdepodobné, že ak táto legislatíva prejde v parlamente, bude napadnutá na maďarskom najvyššom súde ako aj na Európskom súde pre ľudské práva.

Narodil si sa ako muž, si muž

Presnejšie, zákon by uvádzal pohlavie každého človeka, s ktorým sa narodil, v občianskom registri, pričom pohlavie definuje, vcelku prirodzene, ako určené primárnymi pohlavnými charakteristikami a chromozómami.

„Transrodové osoby majú právo na uznanie pohlavia podľa svojho výberu. To je základný krok, aby sme zabezpečili rešpekt pre ich ľudské práva v každej oblasti života. Zákonné uznanie ich pohlavia je otázka ľudskej dôstojnosti,“ uviedla ešte začiatkom apríla v reakcii na návrh Dunja Mijatovićová, európska komisárka pre ľudské práva.

Človek, ktorý sa cíti ako iné pohlavie, než ako sa narodil, by tak na svojich dokladoch musel mať stále vyobrazené svoje pôvodné pohlavie aj meno. To by podľa aktivistov značne skomplikovalo život takýmto osobám v Maďarsku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.