MAĎARSKÝ ÚRAD ZAČAL PREŠETROVAŤ ČINNOSŤ TRANSPARENCY INTERNATIONAL

​Nezávislé médiá a mimovládne organizácie v závere minulého roka podpísali otvorený list odsudzujúci zákon o ochrane suverenity ako prostriedok na umlčanie kritikov vlády Viktora Orbána.

Foto SITA/AP
Dátum 26.06.2024

Maďarský úrad na ochranu štátnej suverenity pred zahraničnými vplyvmi začal prešetrovať činnosť maďarskej pobočky medzinárodnej mimovládnej organizácie bojujúcej proti korupcii Transparency International. Organizácia v utorok uviedla, že dostala šesťstránkový list s oznámením vyšetrovania. 

Úrad na ochranu suverenity si vyžiadal informácie o financiách a činnosti maďarskej pobočky Transparency International. Organizácia uviedla, že úradu vyhovie, ale vyjadrila presvedčenie, že existencia úradu je protiústavná.

Nezávislé médiá a mimovládne organizácie v závere minulého roka podpísali otvorený list odsudzujúci zákon o ochrane suverenity ako prostriedok na umlčanie kritikov vlády Viktora Orbána.

Európska komisia (EK), ktorá monitoruje aplikáciu legislatívy v 27-člennej Európskej únii, vo februári začala právne kroky voči Maďarsku pre jeho zákon o ochrane suverenity. Podľa EK tento maďarský zákon „porušuje niekoľko ustanovení“ legislatívy EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.