MAJDAN TU NEBUDE, SKANDOVALI PRÍVRŽENCI LUKAŠENKA

Lukašenko: Nedožijete sa dňa, keď niečo spravím pod tlakom. Nebudú žiadne opakované voľby, som ochotný deliť sa o moc a aj zmeniť ústavu, nie však pod tlakom demonštrantov.

Foto SITA
Dátum 17.08.2020

MINSK 17. augusta (SITA/AP/extraplus.sk) - Bieloruský líder Alexander Lukašenko sa rozhodol vzdorovať masívnym demonštráciám, na ktorých prítomní protestujú proti výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta. Čoskoro 66-ročný Lukašenko v nich podľa oficiálnych výsledkov dostal dovedna 80 % hlasov, čo však mnohí naďalej považujú za zmanipulované číslo.

Fanúšikovia Lukašenkovej vlády sa v nedeľu zišli na mítingu v Minsku, aby vyslovili podporu prezidentovi, ktorý v Bielorusku vládne už od roku 1994. Tisíce ľudí nadšene spievali Lukašenkove prezývky "Batka" a "otec". Neskôr zasa skandovali "Majdan tu nebude" narážajúc na protestné udalosti na Ukrajine z rokov 2013 a 2014, ktoré vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča prinútili k odchodu z vlasti. Krátko na to Rusko anektovalo polostrov Krym. "Teraz sú všetci proti Lukašenkovi, prezident potrebuje našu podporu. Každý náhle zabudol na všetko dobré, čo pre nás urobil. V našom štáte je poriadok, nemáme tu žiadnu vojnu ani hlad," povedala 35-ročná právnička a Lukašenkova prívrženkyňa Tamara Jurševičová.

Lukašenko počas vystúpenia zdôraznil, že nemá rád zhromaždenia, no podľa vlastných slov nemal na výber. "Prišli ste sem, aby ste prvý raz za štvrťstoročie mohli brániť svoju krajinu, svoju nezávislosť, svoje manželky, sestry, deti," povedal účastníkom s tým, že opozícia "bude vyliezať z dier ako krysy", ak sa ju tentoraz nepodarí potlačiť. "Toto bude začiatok vášho konca - klesnete na kolená ako na Ukrajine a v ďalších krajinách a budete sa modliť, Boh vie ku komu," odkázal svojim oponentom.

Kým Lukašenko rečnil pred zástupom podporovateľov, odporcovia režimu sa mobilizovali v parku vzdialenom asi 2,5 km. Neskôr zamierili na námestie, kde sa predtým konala konkurenčná demonštrácia. Zhromaždenie bolo pokojné a podľa niektorých správ až 200-tisícový dav sa približne po troch hodinách rozišiel. "Volebný výsledok sa nachádza na bieloruských uliciach a námestiach. Títo ľudia viac nechcú žiť tak, ako doposiaľ pod vedením Lukašenka," poznamenal inžinier Felix Žarikov, ktorý prišiel s manželkou a synom. "Nálada v spoločnosti sa odrazu zmenila. Všetci pochopili, že Lukašenko prehral," nadviazala biologička Anna Truševičová. Po víkendových demonštráciách sa však ďalšie protesty očakávajú aj v pondelok.

Lukašenkov režim počas minulého týždňa neváhal vytiahnuť na protestujúcich tie najhoršie praktiky. Zatkol tisíce ľudí, pričom mnohí z tých, ktorých neskôr prepustili, prehovorili o zlom zaobchádzaní, bitkách a dokonca mučení. Viacero zahraničných štátov odsúdilo počínanie bieloruských orgánov, tie však majú najnovšie kritikov aj vo vlastných radoch. Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa vyjadril solidaritu s protestujúcimi. Vo videu uviedol, že tak ako všetci Bielorusi, je aj on v šoku z mučenia a bitia obyvateľov jeho krajiny. Leščeňa bol od roku 2002 do roku 2006 Lukašenkovým asistentom pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti.

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka sú Leščeňove slová silným signálom a potvrdzujú vážnosť situácie. "Zaznamenal som zásadné vyjadrenie bieloruského veľvyslanca na Slovensku. Jeho slová potvrdzujú aj naše hodnotenie súčasnej situácie v Bielorusku, ktorá je taká vážna, že sa k nej verejne a kriticky vyjadruje už aj predstaviteľ bieloruskej diplomacie," napísal Korčok vo svojom profile na sociálnej sieti.

"Nedožijete sa dňa, keď niečo spravím pod tlakom. Nebudú žiadne opakované voľby," povedal Lukašenko a dodal, že ak by k voľbám došlo, všetko vrátane tovární, ktorých zamestnanci vstúpili do štrajkov, "by bolo do polroka zničené". Lukašenko podľa správy agentúry Belta tiež povedal, že je ochotný deliť sa o moc a aj zmeniť ústavu, nie však pod tlakom demonštrantov. V tejto súvislosti tiež dodal, že na možných zmenách ústavy, ktoré by mohli viesť k prerozdeleniu moci, sa už pracuje.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.