MATICA SLOVENSKÁ VARUJE PRED POLITICKÝMI ZÁSAHMI

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) pravidelne dokazuje, že neovláda ani základy problematiky Matice slovenskej a jej fungovania.

Foto ARCHÍV
Dátum 13.07.2020

BRATISLAVA 13. júla (SITA/extraplus.sk) - Argument rezortu kultúry o duplicite matičnej vedy je nezmyslom a politizáciou vedeckého výskumu. Tvrdia to vedci Matice slovenskej (MS) v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa MS Veronika Matušková.

„Vedeckí pracovníci Matice slovenskej varujú pred politickými zásahmi do slobodného vedeckého výskumu a bádania, ktoré patria k výdobytkom demokratických slobôd po roku 1989. Mediálne odkazy Ministerstva kultúry SR vedeckému pilieru MS podľa nich obsahujú zavádzania, nezmysly, ale aj politizovanie a neznalosť zákona i Matice slovenskej,” píše v stanovisku.

Matiční vedci považujú argument Ministerstva kultúry SR (MK SR) o takzvanej duplicite vedy za omyl minimálne v troch rovinách. Prvá rovina podľa nich je, že v demokratickej a pluralitnej spoločnosti nie je možné centralizovať vedeckú činnosť do jedného rezortu a urobiť z neho štátny monopol na vedecký výskum a bádanie. „Ak je veda v MS duplicitná s vedou v SAV, podľa tejto logiky je aj univerzitná veda, veda pod ministerstvami a dokonca múzeami rovnako duplicitná s vedou v SAV. Neexistuje jediný dôvod na to, aby bola práve matičná veda selektívne vylúčená zo štátnej podpory, zatiaľ čo štát financuje univerzitnú, rezortnú či múzejnú vedu,“ uvádza vedecký tajomník MS Pavel Mičianik.

V Matici pracuje desať vedeckých pracovníkov a nie všetci na plný úväzok. Predseda MS Marián Gešper považuje vyjadrenia predstaviteľov ministerstva na adresu matičnej vedy za zavádzajúce. „Keď vyhodnotíme jedinečné a preukázateľne prínosné výsledky práce súčasných vedeckých pracovníkov MS, zároveň vezmeme do úvahy hlboké podfinancovanie našej ustanovizne, môžeme vnímať slová o plytvaní verejných prostriedkov ako prejav neznalosti až zneváženia ich vedeckej práce,“ uviedol.

Podľa neho ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) pravidelne dokazuje, že neovláda ani základy problematiky Matice slovenskej a jej fungovania. Kritizuje ju, že v rozhovore pre denník Nový čas uviedla, že MS má jazykovedný ústav, pričom žiaden taký nemá. Podľa neho tiež ministerka dostatočne neovláda ani zákony, keď MS vyčíta, že jej vedecké pracoviská nemajú akreditáciu. „Zákon nevyžaduje od vedeckých ústavov pod MK SR, či už v múzeách alebo inštitúciách, aby si zabezpečili akreditáciu z ministerstva školstva, pokiaľ neponúkajú konkrétny študijný program,“ hovorí.

Riaditeľ Archívu MS a zástupca vedeckého tajomníka Pavol Madura zase tvrdí, že argument o takzvanej duplicite matičnej vedy je nezmyslom. Riaditeľ Slovenského literárneho ústavu MS Július Lomenčík zdôrazňuje, že vedecké pracoviská MS sú súčasťou prirodzenej plurality vedeckej práce na Slovensku, pričom literárno-vedecké a historicko-vedecké výskumy realizujú vedci nielen v Slovenskej akadémii vied, ale aj na všetkých univerzitných katedrách histórie, literárnej vedy či slovenského jazyka a literatúry.

Ministerka kultúry otvorene viackrát kritizovala fungovanie Matice slovenskej. Osobne sa v júni aj stretla s jej vedením. Po tomto stretnutí Milanová povedala, že trvá na transformácii financovania MS. Predstaviteľom Matice vytkla nedostatočné dištancovanie sa od ekonomických a morálnych zlyhaní bývalého vedenia. „Celkový systém fungovania Matice vrátane veľmi slabej ekonomickej efektivity je pre mňa sklamaním. Nie som nadšená ani z toho, že verejné prostriedky sa používajú aj na Slovenské národné noviny, ktoré nie kultivujú ale naopak vulgarizujú verejný diskurz,“ dodala ministerka.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.