MATOVIČ V NOCI ŽIADAL LEKÁROV O POMOC CEZ FACEBOOK

Minister financií Igor Matovič: Zohnať každoročných 300 miliónov eur na vyššie platy len zdravotníkov je malý veľký zázrak a mali by sme byť naň všetci spolu hrdí.

Foto sita/diana čerNÁKOVÁ
Dátum 20.11.2022

Minister financií Igor Matovič sa v nedeľu v nočných hodinách prihovoril lekárom cez Facebook.

"Za posledné mesiace som strávil 20 hodín rokovaniami so zástupcami odborárov z LOZ. Chcel som poznať problémy, ktoré bránia dobrému pocitu zdravotníkov či pacientov z nemocníc. Chcel som vedieť, či aj financie môžu pomôcť kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti, menšiemu stresu. Odpoveď bola vopred jasná. Samozrejme, že lepšie mzdy pomôžu. Dal som si za cieľ získať na vyššie platy zdravotníkov, čo len dokážeme v rozpočte dokopy dať. Dal som si za cieľ zaviesť motiváciu za odpracované roky pre všetkých zdravotníkov, nielen lekárov … a podarilo sa. Mimo zákonnej valorizácie platov v roku 2023 o 6,9% … sme doslova vyčarovali na rok 2023 dodatočných 247 miliónov eur … a táto suma bude tiež každý rok valorizovaná," napísal.

Ako ďalej pokračoval, úprimne si myslel, že ľudia z LOZ dodatočnú 1/4 miliardu eur v takto ťažkej dobe na platy zdravotníkov ocenia. "Bohužiaľ, nestalo sa. Rozhodli sa presviedčať lekárov, aby opustili pacientov a dali výpovede z práce. Za tejto situácie, ktorá by spôsobila zásadné ohrozenie zdravia chorých ľudí, sme navýšili celkovú sumu na mimoriadne zvýšenie platov zdravotníkov na celkových 300 miliónov eur v roku 2023. Bohužiaľ zástupcovia LOZ sa rozhodli žiadať ešte viac, viac, viac.
Áno, uvedomujem si, že ste úplne slobodní sa rozhodnúť, že nestačí a zo svojej (verím milovanej) práce oddídete. Na druhej strane úprimne verím, že uznáte, že sme v tejto extrémne ťažkej dobe, kedy musíme financovať viacero veľmi ťažkých kríz, urobili viac ako maximum. Zohnať každoročných 300 miliónov eur na vyššie platy len zdravotníkov je malý veľký zázrak a mali by sme byť naň všetci spolu hrdí," pokračuje. "Miesto toho zajtra Vaši zástupci zrejme rozhodnú, že ani 300 miliónov navyše nestačí a naďalej budú trvať na výpovediach. Obávam sa, že toto je scenár. Úprimne - veľmi rád by som pridal aj miliardu, ale viac už naozaj nedokážeme dať. A, bohužiaľ, ani nedáme. Ak sa to stane, prosím, o Vaše spravodlivé posúdenie a ľudský prístup k Vašim pacientom. Po 33 rokoch ideme prvýkrát nemocnice za 1 miliardu eur stavať a nie ako Pellegrini búrať. V ťažkej dobe zohrať 300 miliónov je naozaj zázrak a navýšenie len základných platov z roka na rok o +25% pri 10-ročnej praxi, či +35% pri 20 a viacročnej je naozaj veľmi veľmi fér a ústretový krok. Viem, že akékoľvek zvýšenie platov neurobí zázraky a nevyčaruje zo dňa na deň dostatok Vašich kolegov, aby ste nemuseli mať toľko služieb navyše. Je to však cesta k tomu a verím, že postupne zaberie. Verím, že spravodlivosť, zdravý rozum a pacient zvíťazí. Ďakujem," dodal Matovič.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.