MATOVIČOV VÍRUS ÚBOHOSTI

Nesúrodé prvky budúcej vlády vyvolených má zlepiť vidina zmeny

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 14.03.2020

Svet bol často skúšaný rôznymi prírodnými katastrofami, vojnami aj rozsiahlymi epidémiami. Rôzne kultúry, odlišné náboženstvá, rozmanité národy sa s nimi pasovali, samozrejme, inak. Po svojom. Tak i Slováci, Trnavčania, trpáci aj trtkovia...

Koronavírus vydesil svet, nie však „demokratických lepičov“, usilujúcich sa bez rúšok na tvári poskladať zlepenec zmeny. To je to zaklínadlo, čo má stmeliť nesúrodé prvky budúcej vlády vyvolených. S patričnou dávkou humoru a dobrej nálady by sme mohli skonštatovať, že učiteľka Čaputová z malotriedky poverila zložitou domácou úlohou najväčšieho triedneho nespratníka. Lebo Igor priniesol do školy najviac guľôčok. Hlinených, sklenených, dierkovaných, ba i leštených oceľových. A hoci o sebe chvastavo vyhlásil, že o ňom i o jeho bande bude v školskej kronike nezmazateľný zápis zlatými literami, ostatní žiaci, učitelia v zborovni aj školník sa len čudovali.

Kameň sváru

Lebo podobenstvo zmeny, ani jej sľuby či očakávania sa neplnia. Stranícki lídri budúcej koaličnej vlády si nestanovili najskôr ciele, aby podľa nich následne vybrali najvhodnejších odborníkov. Ako vlci vo svorke vrhli sa hneď a bezohľadne na najlákavejšie kúsky ministerských rezortov. Je pozoruhodné, ako tesne pred voľbami (vtedy ešte v koži opozičníkov) vykrikovali o vydrancovanej štátnej kase, však?! No práve post ministra financií je prekvapivo najväčším kameňom sváru. Brúsia si oň zuby veru vybíjaní dravci. Budúca vláda chvastošov sa možno bude môcť popýšiť, že trón financministra vybojuje pre seba šéf liberálov Richard Sulík. Ten, čo o sebe tak rád hovorí, že je ekonóm. No je to len ten istý liberál, čo tak rád raňajkoval s odsúdeným zmenkovým podvodníkom Kočnerom. Stále len ten istý Sulík, čo s údajným mafiánom vyberal ako predseda parlamentu najvhodnejšieho kandidáta na funkciu generálneho prokurátora. Veru, veru, je to onen pamätný „podrž balónik Riško“, čo od radosti a šťastia (zo získania vplyvu a moci) napokon Radičovej vládu do roka pochoval. A tento hnevom, závisťou a chamtivosťou preplnený zamindrákovaný Richard Sulík si počas ohrozenia koronavírusom dovolí ovplyvňovať riaditeľa výrobného závodu Zornica Banko Fashion v Bánovciach nad Bebravou počas riešenia dodávok pre Štátne hmotné rezervy. „V rámci malej debaty mi odporučil, aby som nepodpisoval zmluvu so štátom, no ja žiadnu zmluvu podpísanú nemám. A neviem, čo je ho do toho,“ povedal novinárom JUDr. Igor Maukš s tým, že telefonát skončil. Pritom Sulík ako chvastavý ekonóm a „národohospodár“ musí najlepšie vedieť o hrozbe a dôsledkoch recesie, spôsobenej  dlhodobým výpadkom výroby aj obchodu. Čudujem sa, že NAKA (často rýchla ako hrušky s mliekom), ktorá v tých dňoch zaistila trinástich kočnerovských sudcov, neprepadla a nevzala do väzby holohlavého chlapíka, zjavne konajúceho protištátne a vedome ohrozujúceho národnú bezpečnosť. Samozrejme, že sa to potom zaonačilo, zamietlo pod koberec, veď išlo o nedorozumenie. Výhodnejšie predsa môžu byť budúce zákazky pred minulými...

Trucovitý šéf OĽaNO

Vycajchnoval sa tiež obyčajný Igor Matovič, ktorý si ako dezignovaný premiér neuvedomil, že pokiaľ v zmysle Ústavy Slovenskej republiky neprevezme z rúk prezidentky poverovacie listiny a pokiaľ nezloží prísahu, nedisponuje žiadnymi právomocami ani povinnosťami k štátnej či verejnej správe. Napriek tomu sa po zasadnutí krízového štábu rozplakal ako rozmaznané dieťa: „Súčasný predseda vlády Peter Pellegrini mi nedovolil vystúpiť!“ Zjavne zabudol, že sa už predvolebná kampaň s jeho „one man show“ skončila vo februári. Trucovitý šéf OĽaNO vzápätí dodal, že sa práve rozhodli urobiť tieňový krízový štáb, ktorý má už pripravený plán. „Máme 10 strán konkrétnych riešení,“ uviedol. Udivilo nezodpovedné správanie mnohých bratislavských rodičov, ktorí po zavretí škôl a predškolských zariadení odcestovali na lyžovačku do Tatier alebo húfne zaútočili na plavárne či nákupné centrá. Šokoval postoj pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Napriek požiadavkám Úradu verejného zdravotníctva SR prijať opatrenia na prevenciu pred šírením koronavírusu cirkevní hodnostári vyhlásili: „Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela.“ Samozrejme, že po dvoch dňoch aj pravoslávna cirkev svoj názor zmenila a s okamžitou platnosťou zrušila svoje bohoslužby až do 23. marca.

Koniec predvolebných sľubov

Čo neprekvapilo, bola očakávaná zmena predvolebných sľubov a veľkohubých vyjadrení multiotecka Borisa Kollára o výstavbe 25-tisíc lacných nájomných bytov ročne. Samozrejme sa to zmenilo a zaonačilo aj na len sto či dvesto do roka... Aj tak by to bolo viac, ako postavili doteraz všetky ponovembrové slovenské vlády. Po vytriezvení a po patričnom ponaučení od bánk a oligarchov sa strana Sme rodina spolu s hnutím OĽaNO, stranami Za ľudí a SaS rozhodla „viac zapojiť do výstavby nájomných bytov súkromný sektor“.

Čo popri tom všetkom ešte neprekvapilo? Srdcová ťažoba padlého anjela Andreja Kisku, ktorý v posledných mesiacoch stratil, okrem svätožiary exprezidenta, šancu na premiérske kreslo, potom i na post šéfa parlamentu. Napokon zrejme prišiel aj o šancu na pokojné a spokojné užitie si prezidentského dôchodku – na slobode... Aspoň dúfam!

Mňa osobne karanténa presvedčila, že COVID-19 nie je to najhoršie, čo Slovensko postihlo. Najviac nás ohrozuje vírus úbohosti, lebo dnešní mladí rodičia zväčša nevydržia prežiť celé dni v kruhu rodiny, nevedia sa vzájomne pobaviť ani zahrať so svojimi deťmi. Prepadli zo skúšky súdržnosti, obetavosti a pokory. Že nákupná závislosť zatemnila mozgy aj svedomie mnohých ľahostajných spoluobčanov? Taký je dnešný každodenný život, vyprázdnený o trvalé hodnoty. Aktuálna pandémia poukázala ešte na čosi dôležité... Pri mimoriadnych opatreniach v štáte je potrebné objednávať nielen obrovské počty rúšok s dostatočným množstvom respirátorov. Najbližšie bude treba objednať aj niekoľko náhubkov!

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.