MATOVIČOVA VLÁDA PRIPRAVUJE DLHODOBÝ PANDEMICKÝ PLÁN A OPÄTOVNÉ ZÁKAZY

Vláda sa pripravuje na druhú vlnu pandémie, pandemický plán je rozdelený do štyroch skupín a bude mať päť fáz a tri milióny vakcín, očkovanie zatiaľ nebude povinné. Predpokladá nepokoje v uliciach, preto nasadí na občanov armádu i políciu. 

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 06.08.2020

BRATISLAVA 28. júla (TASR/extraplus.sk) – Účinná a bezpečná vakcína môže zohrať významnú rolu v boji s ochorením COVID-19. Po piatkovom rokovaní pandemickej komisie na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zasa uviedol, že komisia zatiaľ neschválila pandemický plán, potrebuje do neho zapracovať viaceré pripomienky. Jeho definitívna verzia by mala byť známa 11. augusta.

ČÍTAJTE TIEŽ: VÍRUS MATOVIČ

 

Lenka Mayerová: Nepamätám si, že by nejaký slovenský premiér používal slovník štvrtej cenovej skupiny – mucko, žumpa, múdrosráči, svine či špinavé psy. Nepamätám si, že by sa Slovenská republika ocitla v rukách psychicky nevyzretého predsedu vlády, od ktorého občania nevedia, čo môžu čakať, pretože je neschopný ničoho, ale schopný všetkého.

PANDEMICKÝ PLÁN:

 

Fáza 0: WHO vyhlási pandémiu a štáty začnú pripravovať dostatok ochranných pomôcok.

 

Fáza 1: Nemocnice v rámci celého Slovenska vyčlenia priestory pre pacientov infikovaných koronavírusom. Vláda dá príkaz vyčleniť pre pacientov 500 lôžok v každom kraji.

 

Fáza 2: Ak sa naplní polovica lôžok v každom kraji, príde nariadenie uzavrieť školy, domovy sociálnych služieb, sprísnia sa podmienky pri pôrodoch.

 

Fáza 3: Vyhlásenie núdzového stavu. Vyčlení sa ďalších takmer 6 000 postelí v ďalších 22 nemocniciach. Občanov začínajú očkovať.

 

Fáza 4: Ak nepomôžu opatrenia a vyhlásenie núdzového stavu vláda vyhlási výnimočný stav. Za predpokladu, že ľudia budú nespokojní, tak bude nasadená do ulíc armáda a policajné zložky. Vláda to vyhodnotí ako ohrozenie bezpečnosti štátu.

 

Fáza 5: Ak sa zníži počet infikovaných pacientov, postupne vláda uvoľní opatrenia.

"Naozaj vidíme možnosť, ak bude dostupná bezpečná a účinná vakcína, tak táto vakcína môže zohrať významnú úlohu pri potlačení tejto pandémie," uviedol hlavný hygienik. Krajčí doplnil, že v súvislosti s pandemickým plánom vznikli štyri pracovné skupiny. Jedna z nich sa bude týkať realizácie imunizácie na Slovensku. Slovensko má podľa slov ministra záujem o m-RNA vakcínu.Rezort zdravotníctva podľa slov jeho šéfa v tejto súvislosti "intenzívne" komunikuje v tejto veci najmä s Európskou komisiou. Objednať by sa jej mali zhruba tri milióny kusov. Očkovanie nebude povinné. "Veľmi radi by sme pomocou kampane a zároveň odporúčaní, ktoré skupiny obyvateľstva by sa mali očkovať, objednali pre Slovensko," komentoval s tým, že v niektorých prípadoch bude odporúčanie veľmi zmysluplné.

Ďalšia skupina sa bude venovať zabezpečeniu ambulantnej starostlivosti. "Tá by mala byť realizovaná okresnými úradmi v sídle kraja v spolupráci s vyššími územnými celkami. Veľmi dobre vieme, že situácia v ambulantnom sektore je náročná vzhľadom na to, že ho máme do veľkej mieri obslúžený lekármi, ktorí sú už vo vyššom veku. Uvedomujeme si, že dobre zvládnuť ambulantnú sféru počas pandémie je veľmi dôležité," komentoval Krajčí s tým, že skupina by mala zadefinovať to, akých lekárov možno využiť aj bez epidemiologických ambulancií.

Ďalšia pracovná skupina by mala zabezpečiť tímy rýchlej intervencie, ktoré by mohli naraz zasahovať na západnom, strednom a východnom Slovensku. Pokiaľ by na nejakom mieste nastala epidemiologická situácia, mali by byť schopné situáciu stabilizovať na niekoľko dní. "Budú to tímy, ktoré v prípade vzniku ohniska nákazy budú schopné okamžite vycestovať a situáciu stabilizovať," uviedol minister.Posledná skupina sa bude zaoberať tzv. semaformi pre zariadenia sociálnych služieb, primárnej zdravotnej starostlivosti a tiež ústavné zdravotnícke zariadenia, čiže nemocnice. Podľa týchto semaforov sa budú reprofilizovať zdravotnícke zariadenia počas ďalšieho nástupu pandémie.

Hlavný hygienik tiež doplnil, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je stabilná. Denne pribúda približne 20 až 30 nových prípadov. Podľa jeho slov ide najmä o importované prípady, kontakty regionálni hygienici a epidemiológovia aktívne vyhľadávajú.

Minister zdôraznil, že slovenské zdravotníctvo je pripravené na prípadnú druhú vlnu pandémie COVID-19. "Nemocnice aktuálne fungujú v štandardnom režime, pacientom je poskytovaná zdravotná starostlivosť bez obmedzení. Ľudia s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sú podľa rezortu zdravotníctva hospitalizovaní na infekčných oddeleniach. V prípade zvýšenia počtu akútnych pacientov sú zdravotnícke zariadenia pripravené okamžite alokovať nevyhnutné lôžka," uzavrel Krajčí.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.