MATOVIČOVA VLÁDA UROBÍ MAXIMUM NA ZASTAVENIE NEOPRÁVNENÉHO ZARAĎOVANIA RÓMSKYCH DETÍ DO ŠPECIÁLNYCH ZÁKLADNÝCH ŠKÔL

Duchoňová: Zastaviť neoprávnené zaraďovanie detí do špeciálnych škôl je nutnosť, pretože ide o nebezpečné hazardovanie s ich budúcnosťou. Je nevyhnutné urobiť systémové zmeny v hlavnom vzdelávacom prúde.

Foto ROMAN HANC/TASR
Dátum 01.08.2020

BRATISLAVA 1. augusta (SITA/extraplus.sk) – Slovenský vzdelávací systém v dnešnej podobe nie je dostatočne pripravený na individuálne potreby detí. Dnes poskytuje všetkým deťom rovnaké príležitosti, bez ohľadu na ich špecifiká. Pre agentúru SITA to uviedla Iveta Duchoňová z Kancelárie úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.

Ako ďalej priblížila, zastaviť neoprávnené zaraďovanie detí do špeciálnych škôl je nutnosť, pretože ide o nebezpečné hazardovanie s ich budúcnosťou týchto detí. Preto je nevyhnutné urobiť systémové zmeny v hlavnom vzdelávacom prúde, založené na zvýšení zaškolenosti detí z rómskych komunít už v predprimárnom vzdelávaní, celodennom vzdelávacom systéme, rozšírenia podpory detí prostredníctvom tútoringu a mentoringu či osobných rozvojových programov najmä v tínedžerskom veku v prostredí neformálneho vzdelávania.

Úrad splnomocnenkyne pre rómske komunity bude preto s rezortom školstva hľadať možnosti skvalitnenia vzdelávacích metód, navýšenia odborných personálnych kapacít v predškolských zariadeniach a školách. Ide o opatrenia, ktoré by sa týkali nielen detí z rómskych komunít, pretože inkluzívny školský systém zohľadňujúci rôzne špecifiká, a nielen socio-kultúrne, sa týka aj detí pochádzajúcich z majoritného prostredia.

Duchoňová zároveň vysvetlila, že je potrebné zabezpečiť celý komplex opatrení už od raného veku, ktoré rešpektujú prostredie pre deti, rodinu a učiteľov. Zároveň je dôležité zabezpečiť dostatok odborných zamestnancov a pomáhajúcich profesií nápomocných priamo v škole. Tiež je dôležité zamerať sa na potreby dieťaťa, jeho individualitu a napĺňanie týchto potrieb tak, aby dokázalo prosperovať.

V neposlednom rade je potrebné zabezpečiť aj materiálne vybavenie škôl, ich bezbariérovosť či dostatok didaktických pomôcok pre každé dieťa. V súvislosti s aktuálnou situáciou je kľúčový socializačný a adaptačný procese. Tiež je nevyhnutné pokračovať v individualizovanom prístupe k deťom a ich rodinám a odstraňovať nerovnosti spôsobené vylúčením.

„Predškolská výchova sa ukazuje ako absolútne nevyhnutná, a to už od troch rokov. Základné školy musia byť pripravené na rôznorodosť žiakov a prostredí, z ktorých títo žiaci pochádzajú a to znamená zabezpečenie dostatočnej prípravy pedagógov, asistentov učiteľa a podporných odborných pracovníkov,“ doplnila Duchoňová. Dôležité je tiež aktívne zapojenie rodičov do vzdelávacieho procesu v materských a základných školách. A napokon je podstatné zabezpečiť plynulý prechod na stredné školy a prípravu na zamestnanie, prípadne podporné nástroje je vysokoškolákov.

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa v programovom vyhlásení zaviazala, že vynaloží maximálne úsilie na zastavenie neoprávneného zaraďovania rómskych detí do špeciálnych základných škôl. Podľa občianskeho združenia eduRoma je preto potrebné vybudovať a skoordinovať systém poskytovania vzdelávania a výchovy v ranom detstve. Od 1. januára 2021 má vstúpiť do účinnosti zákon o povinnej materskej škole od piateho roku života.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.