MERKELOVÁ A MACRON ŽIADAJÚ SILNÚ A EFEKTÍVNU OBNOVU EÚ

Štvorica šetrných krajín (F4 - Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko) trvá na tom, že sa Únia nesmie príliš zadlžovať.

Foto AP
Dátum 30.06.2020

BERLÍN 30. júna (TASR/extraplus.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a Emmanuel Macron počas pondelkového stretnutia spoločne vyzvali členské krajiny EÚ na prijatie "silného" a "efektívneho" plánu obnovy európskeho hospodárstva postihnutého pandémiou koronavírusu. Podľa nich je potrebné dosiahnuť dohodu o pláne už v priebehu júla, informovala agentúra AFP. Schôdzka na zámku Meseberg severne od Berlína bola Merkelovej prvým stretnutím so zahraničným štátnikom od prepuknutia pandémie, píše na svojej webovej stránke nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Eurokomisia navrhla vytvoriť fond obnovy vo výške 750 miliárd eur, ktorý by sa mal prerozdeliť medzi členské krajiny v podobe grantov a výhodných pôžičiek. Návrh však stále nemá jednomyseľnú podporu. Štvorica šetrných krajín (F4 - Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko) trvá na tom, že sa Únia nesmie príliš zadlžovať a že peniaze na obnovu treba prerozdeliť v podobe podmienených pôžičiek, a nie grantov.

Nemecká kancelárka podľa Süddeutsche Zeitung takisto hovorila o ochrane klímy a znižovaní emisií CO2. Pripomenula tiež nadchádzajúce nemecké predsedníctvo v EÚ, ktoré jej krajina prevezme od 1. júla od Chorvátska. "Očakávania sú vysoké," vyhlásila Merkelová.Členské krajiny Európskej únie musia podľa Macrona už v júli dosiahnuť dohodu o viacročnom finančnom rámci na obdobie rokov 2021-27 a pláne na obnovu. "Toto je naša najväčšia priorita," povedal. Macron takisto kritizoval Turecko v súvislosti s konfliktom v Líbyi. Ankaru pritom obvinil z "trestnej zodpovednosti" za to, že sa angažuje v líbyjskom konflikte, uvádza agentúra Reuters.Ankara podľa neho zvýšila svoju vojenskú prítomnosť v Líbyi s hromadne tam privážala džihádistických bojovníkov zo Sýrie po tom, ako sa zahraničné mocnosti dohodli, že prestanú do konfliktu v tejto severoafrickej krajine zasahovať a budú rešpektovať zbrojné embargo OSN.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Extra plus Vysavač

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.