MERKELOVÁ: PANDÉMIA BY MOHLA MAŤ VÝBUŠNÝ POLITICKÝ DOSAH, KTORÝ MÔŽE OHROZIŤ DEMOKRACIU

Nemecko preberá od 1. júla 2020 na pol roka rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Bude klásť dôraz najmä na vzťahy EÚ s jej strategickými partnermi, ktorými sú Čína, Rusko, Turecko a USA.

Foto AP
Dátum 28.06.2020

BERLÍN 28. júna (TASR/extraplus.sk) - Británia bude musieť "akceptovať dôsledky" slabších ekonomických vzťahov s Európskou úniou, ktoré nastanú v dôsledku brexitu. Uviedla to v sobotu v rozhovore pre európske médiá skupiny LENA nemecká kancelárka Angela Merkelová, píše agentúra AFP. "Ak Spojené kráľovstvo nechce právne predpisy porovnateľné s európskymi v oblasti životného prostredia, pracovného trhu či spoločenských noriem, naše vzťahy stratia na intenzite," poznamenala.

"Musíme upustiť od myšlienky, že sme to my (EÚ), kto určuje, čo by si Spojené kráľovstvo mohlo želať, dodala Merkelová, ktorá sa dôsledne usilovala o to, aby nedošlo k tvrdému brexitu. "Spojené kráľovstvo rozhoduje a my - 27 členských štátov EÚ - primerane reagujeme," uviedla. Britský premiér Boris Johnson chce podľa byť podľa slov nemeckej kancelárky schopný definovať rozsah vzájomných vzťahov s EÚ, ale následne bude musieť akceptovať aj ich dôsledky, a teda, že hospodárstvo bude menej pevne spojené s jej kontinentálnymi susedmi. V intenzívnych rokovaniach majú Británia a EÚ pokračovať opäť v júli. Prechodné obdobie sa skončí 31. decembra 2020.

Na margo náročných rokovaní o 750-miliardovom finančnom fonde na pomoc krajinám najviac zasiahnutým pandémiou COVID-19 Merkelová povedala, že "tento fond nedokáže vyriešiť všetky problémy Európy". EÚ však musí podľa nej konať rýchlo vzhľadom na skutočnosť, aký vplyv mala pandémia na zamestnanosť a ekonómiu. Merkelová v tejto súvislosti varovala, že pandémia by mohla mať "výbušný politický dosah" a ohroziť tak demokraciu. "Aby Európa prežila, musí prežiť aj jej ekonomika," povedala. Nemecko preberá od 1. júla 2020 na pol roka rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Ako priority si stanovilo ochranu klímy či digitalizáciu. Okrem toho bude klásť dôraz najmä na vzťahy EÚ s jej strategickými partnermi, ktorými sú Čína, Rusko, Turecko a Spojené štáty, doplnila agentúra DPA.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.