MIKULCOV NÁKUP VRTUĽNÍKA ZA 13 MILIÓNOV RIEŠI NAKA I SÚD

Ministerstvo vnútra koncom decembra, počas pádu vlády, kúpilo vrtuľník za vyše 13 miliónov eur. Stroj je však od zimy uzemnený na bratislavskom letisku. O jeho používaní má rozhodnúť súd, kedy sa tak stane, však nevedno.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 04.08.2023

Ministerstvo vnútra koncom decembra, počas pádu vlády, kúpilo vrtuľník za vyše 13 miliónov eur. Stroj je však od zimy uzemnený na bratislavskom letisku. O jeho používaní má rozhodnúť súd, kedy sa tak stane, však nevedno. Rezort pre nelietajúci vrtuľník teraz hľadá technikov na údržbu, ktorí by sa oň starali v najbližších štyroch rokoch.

Vrtuľník Leonardo AW 189, ktorý ministerstvo vnútra nakúpilo ešte pod vedením Romana Mikulca (OĽaNO), stojí v hangári, ale aj tak si vyžaduje miliónový servis. Podľa informácií zverejnených na portáli Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) rezort koncom mája vyhlásil súťaž na dodanie údržbárskych služieb pre stroj z ministerskej flotily.

Je však otázne, či tento tender má zmysel. Vrtuľník AW 189 je po rozhodnutí súdu uzemnený, lebo jeho nákup ministerstvo vnútra riešilo kontroverzným spôsobom. Rezort totiž zaobstaral stroj od talianskeho výrobcu Leonardo bez súťaže a po tom, ako Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušil predošlý tender k nákupu toho istého vrtuľníka rovnakým spôsobom.

Vlani v decembri vtedajší minister vnútra Mikulec podpísal zmluvu na nákup AW 189 za vyše 13 miliónov eur. Bol vyrobený v roku 2016 s náletom 876 letových hodín a rezort zaň zaplatil 10,6 milióna eur. Ďalších vyše 2,5 milióna stál výcvik troch pilotov, objednané vybavenie na misie a realizácia technického dohľadu CAMO. Dodávateľom stroja a vybavenia preň je lichtenštajnská spoločnosť HELIPOOL GmbH, teda nie priamo výrobca vrtuľníkov, ale sprostredkova­teľská firma.

Ministerstvo vnútra vysvetľovalo zaobstaranie vrtuľníkov bez súťaže tým, že bolo potrebné náhle zabezpečiť náhradu za ruské vrtuľníky Mi-171. Ich prevádzku značne obmedzili protiruské sankcie, ktoré Európska únia uvalila po vypuknutí vojny na Ukrajine. Reštrikcie znemožnili objednávky servisu a náhradných dielcov na ne priamo od ruského výrobcu.

Rezort po zrušení prvého nákupu rýchlo podpísal novú zmluvu. Začiatkom roka bol vrtuľník Leonardo 189 dodaný na Slovensko. Aj tento nákup však napadla spoločnosť Bell Trexton. Vo februári podala podnet na Okresný súd Malacky, ktorý predbežným opatrením rozhodol o uzemnení vrtuľníka. Rezort ho nemôže používať, kým nebude preskúmaná zmluva o jeho nákupe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.