MIMOVLÁDKY ŽIADAJÚ VLÁDU O PODPORU

VIA IURIS: Štát by sa mal aktuálne sústrediť na sanáciu výpadkov financií, o ktoré prišli MNO v dôsledku pandémie.

Foto TASR
Dátum 02.06.2020

BRATISLAVA 2. júna (SITA/extraplus.sk) - V oblasti priamej finančnej podpory by vláda mohla prehodnotiť zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy tak, aby sa rozšírili možnosti podpory aktivít občianskych organizácií na viac ako len jeden rok. Pre agentúru SITA to uviedla Ivana Kohutková z Via Iuris, ktorá vedie pilier Občianska spoločnosť. Akcieschopnosť organizácií by zvýšilo aj prispôsobenie pravidiel pre poskytovanie financií z európskych štrukturálnych a investičných fondov tak, aby sa zvýšili možnosti financovania aktivít občianskej spoločnosti z nich. „O ďalších možnostiach, ako sú napríklad globálne granty či financovanie služieb, ktoré pre štát môžu mimovládne neziskové organizácie (MNO) zabezpečiť, by bolo dobré viesť dialóg,“ vysvetlila Kohutková.

Ako ďalej uvádza, vláda by zároveň mala v oblasti MNO zachovať už existujúcu nepriamu pomoc, ktorá štátny rozpočet nijako nezaťažuje. To znamená, aby napríklad nezdaňovala dary pre MNO, zachovala možnosť čerpať podiel dane fyzických, ale aj právnických osôb či podporovala charitatívnu reklamu.


V súčasnosti je v občianskom sektore intenzívne vnímaný výpadok financií v dôsledku koronakrízy. Mnohé organizácie prišli o časť príjmov v dôsledku výpadku súkromných darov, zmien v projektoch či krátenia verejných financií alebo preto, že nemohli vykonávať svoje činnosti. „Netreba zabúdať na to, že občiansky sektor je rovnakým zamestnávateľom ako ostatné sektory. Do spoločnosti prináša obrovskú hodnotu v podobe aktivít, ktoré často dopĺňajú činnosti štátu, ktorý nemá dostatok vlastných kapacít,“ upozornila Kohutová.
Štát by sa mal preto aktuálne sústrediť na sanáciu výpadkov financií, o ktoré prišli MNO v dôsledku pandémie. Z dlhodobého hľadiska by mala zároveň vláda a parlament chrániť a rozvíjať priestor, ktorý verejnosti garantuje možnosť sa reálne zapájať do tvorby verejných politík a rozhodovacích priestorov. „V tejto súvislosti je dôležitá napríklad novelizácia Zákona o slobodnej prístupne, konštatuje odborníčka z Via Iuris.

Podľa programového vyhlásenia má vláda záujem o spoluprácu s občianskym sektorom na princípoch partnerstva, rovnocennosti, transparentnosti pri poskytovaní služieb vo verejnom záujem. V tejto súvislosti je podľa odborníčky potrebný konštruktívny dialóg na témy, ktoré si vyžadujú pozornosť. „Pomohlo by tiež, keby účasť verejnosti nebola braná len formálne, ale skutočne, a aby procesy účasti verejnosti napríklad pri tvorbe rôznych politík boli transparentné a ich výsledky obhájiteľné. Ak sa bavíme napríklad o poskytovaní služieb vo verejnom záujme, súčasťou by mal byť dialóg, ktorého cieľom bude dohoda o poskytovaní služieb v sociálnej oblasti, v oblasti ochrany životného prostredia, vzdelávania či právneho štátu,“ dodala Kohutková.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.