MINISTERSTVO PRAVDY

Elity si chcú udržať informačný monopol

Foto ARCHÍV
Dátum 28.02.2017

Mediálnym životom hýbe v posledných mesiacoch pojem fake news, teda falošné správy. Pochádza z USA, kde sa ho mainstream pokúsil použiť ako termín na diskreditáciu alternatívnych médií. Už dnes je však jasné, že sa liberálnym médiám táto snaha vypomstila, keďže po zverejnení nepodložených klebiet sám prezident Trump odmietol odpovedať na otázky CNN s jednoduchým odôvodnením: „Ste fake news.“ V Európe však sledujeme nebezpečnejší vývoj. Aj tu sa označenie fake news začalo používať ako synonymum alternatívnych médií, ktorých prešľapy sú prezentované ako koordinovaná snaha v rámci vysnívanej dezinformačnej kampane, kým manipulácie korporátnych médií sú, samozrejme, zľahčované, ignorované a skrývané. Keby celá roztržka ostala v oblasti trhovej súťaže medzi alternatívou a mainstreamom, neexistoval by dôvod na znepokojenie. No prorežimné médiá nechcú nič nechať na náhodu a na pomoc si povolali štátne orgány a veľké korporácie

Umlčať kritiku

Je zaujímavé sledovať, ako sa v dnešnej dobe záležitosti kedysi spadajúce výsostne do oblasti štátnej moci začínajú privatizovať. Takto sa aj cenzúra presúva do rúk veľkých korporácií. Napríklad vo Francúzsku sa spoločnosti Google a Facebook chystajú odovzdať mainstreamovým médiám – ako napríklad denníkom L'Express a Libération – právomoc arbitrárne posudzovať, ktoré správy sú pravdivé a ktoré nie. Pri pohľade na zoznam médií, ktoré dostanú právo vykonávať na internete inkvizítorskú prácu a označovať podľa vlastného uváženia zdroje za nespoľahlivé, si možno ihneď všimnúť, že ide o kompaktný blok publikácií rovnakého liberálneho ideologického zamerania. Zo skúsenosti vieme už teraz predpokladať, že ich terčom sa pred prezidentskými voľbami stanú najmä hocijaké zdroje informácií naklonené Marine Le Penovej alebo len upozorňujúce na zločinnosť imigrantov. Francúzsko je napriek všetkému ešte stále pomerne benevolentné v porovnaní s inými štátmi EÚ.

Pripravujú represie

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas by rád zašiel omnoho ďalej. Vláda už teraz spolupracuje s niekoľkými progresivistickými aktivistami, ktorých úlohou je „bojovať s nenávisťou na sociálnych sieťach“ (čiže cenzurovať a prenasledovať kritikov masovej imigrácie). Medzi takýchto treťosektorových inkvizítorov patrí veteránka z východonemeckej tajnej polície Stasi Anetta Kahaneová, aj dnes využívajúca svoje bohaté skúsenosti na prenasledovanie kritikov režimu. Minister Maas by však rád založil akési ministerstvo pravdy. Jeho úlohou by bolo monitorovať mediálny priestor a postihovať novinárov, ktorých spravodajstvo niekto označí za zavádzajúce. Ten vyvolený niekto by bol pravdepodobne opäť len spoľahlivo liberálny a poslušne prorežimný novinár či aktivista. Hrozba päťročného väzenia alebo pokuty do pol milióna eur určite doženie mnohých investigatívnych novinárov k autocenzúre. Informovať o veciach nepohodlných štátnej moci a vlastníkom mainstreamových médií sa tak stane nadmieru riskantnou záležitosťou. S ministerstvom pravdy direktívne riadiacim informačné toky sa Nemecko opäť posunie o krok bližšie k totalite.

Česi o krok vpred

Kým predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v decembri požadoval ustanovenie celoeurópskeho orgánu mediálnej inkvizície, naši západní susedia už vlastné ministerstvo pravdy založili. „V poslednom čase zaznamenávame zvýšený nárast kriminality v kyberpriestore, ktorá pomocou šírenia nepravdivých informácií ohrozuje stabilitu a bezpečnosť českej spoločnosti,“ vysvetľoval minister vnútra Milan Chovanec vznik Centra proti terorizmu a hybridným hrozbám (CTHH), ktoré funguje od 1. januára 2017. Za nepravdivé informácie pritom mainstream považuje naozaj kadečo. „Polovica Čechov verí, že za migráciu zo Sýrie môžu Spojené štáty. Alebo že by NATO nepomohlo spojeneckému štátu v prípade jeho napadnutia,“ argumentovali české Hospodářské noviny v prospech vzniku CTHH. Na tomto príklade vidíme, že mainstream nechce ovládať len interpretáciu udalostí minulých a súčasných, ale dožaduje sa aj monopolu na interpretáciu udalostí, ktoré sa ešte ani nestali, keďže správny uvedomelý Čech musí byť stopercentne oddaný NATO. A zabezpečiť to má práve ministerstvo pravdy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.