MLADÍ A NEZAMESTNANÍ

Ľudia do 29 rokov tvoria viac než štvrtinu nezamestnaných na Slovensku

Foto AP
Dátum 10.08.2016

BRATISLAVA 10. augusta (SITA/Extra plus) - Vyše štvrtinu evidovaných nezamestnaných na Slovensku na konci júna tohto roka tvorili mladí ľudia do 29 rokov. Išlo o viac než 84-tisíc osôb z celkového počtu 299-tisíc nezamestnaných. Ďalších takmer 35-tisíc nezamestnaných tvoria ľudia vo veku od 30 do 34 rokov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov bolo ku koncu júna z Prešovského a Košického kraja. Tretí najhorší je v tomto ukazovateli Banskobystrický kraj. Naopak, najmenšie problémy so zamestnávaním mladých ľudí majú Bratislavský a Trnavský kraj.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 percent a zostala tak na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 percent.

Úrady práce evidovali na konci šiesteho mesiaca tohto roka 256 615 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu mája tohto roka ide o pokles o 127 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o takmer 55-tisíc osôb.