MLIEKARENSKÝ PRIEMYSEL KORONA NEZASIAHLA

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat odhaduje, že v marci 2020 sa z fariem EÚ odobralo približne 12,7 milióna ton kravského mlieka, čo bolo o 1,2 % viac ako v marci 2019.

Foto TASR/OLIVER ONDRÁŠ
Dátum 31.05.2020

BRATISLAVA 31. mája (SITA/extraplus.sk) - Štatistický úrad Európskej únie Eurostat odhaduje, že v marci 2020 sa z fariem EÚ odobralo približne 12,7 milióna ton kravského mlieka, čo bolo o 1,2 % viac ako v marci 2019. Podľa úradu to potvrdzuje strednodobý vývoj vyššej úrovne zberu kravského mlieka v EÚ. "Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska nie je úroveň kravského mlieka zozbieraného v EÚ ovplyvnená opatreniami na zadržanie pandémie Covid-19," konštatoval Eurostat, ktorý zároveň dodal, že mnohé krajiny EÚ boli koronakrízou zasiahnuté práve v marci.

Vo väčšine členských štátov bol zber mlieka v marci 2020 vyšší ako v marci 2019. Najvýznamnejšie spomedzi nich boli nárasty v Nemecku (o 0,5 % na 2,8 milióna ton), vo Francúzsku (o 0,6 % na 2,2 milióna ton), Holandsku (o 3,0 % na 1,2 milióna ton) a Poľsku (+ 1,9 % na 1,1 milióna ton), hoci v Taliansku bol zber nižší (-2,8 % pri 1,1 milióna ton).

Úroveň kravského mlieka zozbieraného v EÚ v marci 2020 bola vyššia aj v medzimesačnom porovnaní s februárom 2020, čo podľa Eurostatu odráža obvyklý sezónny jarný vzostup, ktorý prichádza s dostupnosťou čerstvej trávy. "Údaje z marca tiež naznačujú sezónne zvýšenie výroby masla a konzumného mlieka, pokiaľ ide o množstvo a podiel použitého mlieka. Na druhej strane sezónny rast výroby sušeného odstredeného mlieka bol obmedzenejší ako v predchádzajúcich rokoch," ozrejmil Eurostat.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.