NA HREBIENKU UŽ STOJÍ TATRANSKÝ ĽADOVÝ DÓM

VIDEO: Tento rok sa jeho tvorcovia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Na stavbu vysokú 12 metrov použili 1 880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili 225 ton. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje šesť hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov," uviedol Bakoš.

Foto YOUTUBE
Dátum 20.11.2020

POPRAD 20. novembra (SITA/extraplus.sk) - Na Hrebienku stojí od 19.novmbra Tatranský ľadový dóm. Tento rok sa jeho tvorcovia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Sprístupnenie ľadového dómu je spojené s oficiálnym otvorením zimnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách. Autorom Tatranského ľadového dómu je Slovák Adam Bakoš, ktorému pri tvorbe pomáhali sochári z Česka a Slovenska. Informovala o tom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Na stavbu vysokú 12 metrov použili 1 880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili 225 ton. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje šesť hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov," uviedol Bakoš.

Celý dóm je umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Jednotlivé kupoly vytvorili Mia Bujňáková s Petrom Klímom. „Pompéznosť a tvarovú čistotu kupol sme sa po intenzívnej úvahe rozhodli stvárniť kombináciou moderných technológií a ručnej remeselnej práce. Telá všetkých ôsmich kupol sme vymysleli ako samonosné konštrukcie spojené kružnicami a rebrami. Jednotlivé časti boli potom vyrezané z polykarbonátu pomocou vodného lúča v Prešove," informovala Bujňáková.

Z dôvodu aktuálnej situácie a preventívnych opatrení pristúpili organizátori k viacerým zmenám smerujúcim k zvýšeniu bezpečnosti. „Prvou a najdôležitejšou bude vytvorenie vstupných koridorov tak, aby návštevníci mohli plynule a bez zgrupovania Tatranský ľadový dóm navštíviť. Čas vo vnútri bude limitovaný, rovnako ako počet osôb, ktoré budú môcť naraz do dómu vstúpiť, samozrejme, iba s prekrytím dýchacích ciest," povedal manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Návštevníci budú môcť chrám obdivovať od piatka 20. novembra.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.