NAMIESTO DEMOKRACIE NÁM DNES VLÁDNE TOTALITA PEŇAZÍ A KAPITÁLU
Rôzni takzvaní disidenti, bojovníci proti komunistom a socializmu, aktivisti – niektorí zverbovaní Západom, iní naivní a dôverčiví, robili čo vedeli alebo čo im bolo „nalinkované“, aby zlikvidovali socializmus a odstránili od moci komunistov. A sľubovali demokraciu a slobodu.
„Nemáme demokraciu, nemáme slobodu…“.
„Komunisti tu zaviedli totalitu, uzurpovali si moc…“.
„Nemáme slobodné voľby, nemôžeme si vyberať zástupcov z rôznych politických strán…“.
„Komunisti nepripúšťajú iné názory, ako majú oni…“.
Takéto a podobné slová zaznievali z tribún v našich mestách a obciach po 17. novembri 1989. Rôzni takzvaní disidenti, bojovníci proti komunistom a socializmu, aktivisti – niektorí zverbovaní Západom, iní naivní a dôverčiví, robili čo vedeli alebo čo im bolo „nalinkované“, aby zlikvidovali socializmus a odstránili od moci komunistov. A sľubovali demokraciu a slobodu.
34 rokov po novembrovom prevrate sa konštatuje, že tohtoročné parlamentné voľby boli najdrahšie v histórii Slovenska. Strany, ktoré sa „demokraticky“ uchádzali o podporu voličov – občanov, vynaložili na predvolebnú kampaň v „demokracii“ 26,8 milióna eur. Dokonca bolo prekalkulované, že takto vynaložili teoreticky viac ako 9 eur na získanie jedného hlasu. Informovala o tom na sociálnej sieti Transparency International Slovensko. Vyčísľuje sa tam aj to, ktorá strana minula akú sumu na predvolebnú kampaň.
Uvedený fakt jasne ukazuje, aká demokracia a sloboda je v súčasnosti na Slovensku. Ktoré strany majú dosť peňazí, tak si môžu slobodne a demokraticky bojovať o získanie podpory vo voľbách a za získanie miest v Národnej rade SR. Môžu intenzívne a systematicky predstaviť svoj program, zámery, svojich kandidátov na poslancov. Dnešné média, založené na komerčnej báze, im vytvárajú za primeranú sumu peňazí primeraný priestor na svojich stránkach i vo vysielaniach. A ktorá strana sa viac a intenzívnejšie odprezentuje, tá má väčšie šance na úspech. Že takýmto „prezentáciám“ nie je cudzia ani manipulácia, reklamné triky a iné politické technológie, ktoré získali už od „skúsených“ strán na „vyspelom“ Západe, o tom na tomto mieste nie je reč.
Ako demokraticky, rovnoprávne, „slobodne“ sa však môžu uchádzať o miesta v parlamente strany, ktoré nemajú takéto sumy peňazí? Strany, ktoré nemajú za sebou bohatých individuálnych sponzorov ani oligarchické skupiny, pretože ich programy a politické ciele sú nasmerované na zlepšenie života obyčajných ľudí, pracujúcich, dôchodcov – radových občanov Slovenska. Také strany sa musia uspokojiť s oficiálne, formálne poskytnutým časom desať, alebo dvadsať minút za celú predvolebnú kampaň v štátnej televízii a rozhlase. V konkurencii so stranami „bohatými“ nemajú šancu dostať sa do povedomia voličov, alebo dostať sa do parlamentu.
Aká je teda demokracia na Slovensku po 34 rokoch od „ospevovaného“ a „vychvaľovaného novembra 89? Kto má a môže využívať demokraciu? Tí, čo majú veľa peňazí a veľký kapitál. Kto má slobodu a viac možnosti? Tí, čo majú veľa peňazí a veľký kapitál. Kto má faktickú moc a totálne presadzuje svoje názory a požiadavky? Tí, čo majú veľa peňazí a veľký kapitál. Kto nepripúšťa iné názory a nedovolí im dostať sa do masovo komunikačných prostriedkov? Tí, čo majú veľa peňazí a veľký kapitál. Kto dnes určuje ekonomicko - politické smerovanie Slovenska, bez ohľadu na formálnu moc politických strán? Totalita peňazí a kapitálu. Teda ich vlastníci. Ak to ešte stále niektorí nepochopili, je to smutné, ale aj tragické. Je ale zaujímavé, čo teda budú na námestiach 17. novembra oslavovať.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.