NÁROD MAINSTREAMU NEVERÍ

Verejnoprávne dezinformácie ma bolia najviac. Mali by bodať aj tlačiť všetkých divákov, hoci sa aj tešia, že už nemusia platiť koncesionárske poplatky. Mainstreamoví burlaci, ťahajúci spravodajské bárky naložené až po povrch propagandou a sofistikovanými lžami proti prúdu pravdy..., strhli so sebou – žiaľ – i tých, čo by mali byť ozajstnými strážcami demokracie, plurality a slobody slova.

Foto BRANISLAV BIBEL/SITA
Dátum 15.01.2024

Verejnoprávne dezinformácie ma bolia najviac. Mali by bodať aj tlačiť všetkých divákov, hoci sa aj tešia, že už nemusia platiť koncesionárske poplatky. Mainstreamoví burlaci, ťahajúci spravodajské bárky naložené až po povrch propagandou a sofistikovanými lžami proti prúdu pravdy..., strhli so sebou – žiaľ – i tých, čo by mali byť ozajstnými strážcami demokracie, plurality a slobody slova. Dovolím si tvrdiť, že patrím medzi zopár jedincov, ktorí pozorne sledujú vysielanie spravodajstva RTVS a robia si poznámky o prešľapoch, provokáciách i profesionálnych pochybeniach. Od 3. januára 2011 ich mám 13 104. Mnoho z nich som hneď po vysielaní večerných Správ RTVS posielal vedeniu spravodajstva, generálnym riaditeľom a na vedomie aj Rade RTVS. Neformálne, telefonicky reagoval raz len Vašo Mika, kamarátsky 2-3-krát i Jaro Rezník. Oficiálne či formálne zo zástupcov tých, ktorých sme si donedávna ako koncesionári platili, nik. Načo aj? Oni si žijú bohorovne v svojej bubline, s odmenami a poklepkávaním po pleciach spoza závory na vrátnici v Mlynskej doline.

Manipulácie v duchu západnej propagandy

Nechcem drať klávesnicu notebooku uvádzaním každodenného porušovania Ústavy SR, prezumpcie neviny, viacerých platných zákonov, novinárskej etiky aj vnútorných noriem inštitúcie. Výhoda je, že v archíve sa dá všetko nájsť, overiť a dokázať. Napríklad 28. júna 2023 vo večerných Správach RTVS sa Sámelovej babráci sami usvedčili z manipulácie v duchu západnej propagandy. Prezradili, ako ľahko a nenápadne sa fabrikujú dezinformácie. Žiaľ, nedostali sa do manipulácie v duchu západnej propagandy Grasalkovičovho paláca k prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá prijala za svoju mantru boj proti dezinformáciám a ich hrozbe pre Slovensko... Moderátorka Janette Štefánková uviedla príspevok z Budapešti takto: „Maďarský premiér Viktor Orbán pritiahol pozornosť rozhovorom pre nemecký denník Bild. Okrem iného v ňom povedal, že Vladimir Putin nie je vojnový zločinec a Ukrajina nie je suverénny štát, čo pobúrilo Ukrajincov. Aké odozvy to zanechalo v Maďarsku, povie spravodajca RTVS Gregor Martin Papucsek.“ Na šírenie hoaxu ju však hneď upozornil kolega – dlhoročný seriózny novinár, žijúci a pôsobiaci v Budapešti ako rozhlasový a televízny spravodajca už 31 rokov: „Orbán nepovedal, že Putin nie je vojnový zločinec, ale iba poznamenal, že Putina možno kvalifikovať ako aj takto – až po vojne či až počas mierových rokovaní. V opačnom prípade ho nikto nedostane za rokovací stôl. No a predsa prímerie a mierové rokovania teraz musia nasledovať. Okrem iného povedal, že Ukrajina nemôže vyhrať vojnu, lebo nemá dostatok vojakov a že Ukrajina nie je suverénny štát, pretože zaváži najmä to, čo chcú Američania.“

Invektívy a osobné urážky

Bystrý pozorovateľ si isto všimol aj to, že odvtedy sa budapeštiansky spravodajca nejako „vytratil“ z vysielania RTVS... Na rozdiel od pochybného informátora s novinárskym krytím v Berlíne – Tibora Macáka, ktorý si v decembri 2021 voči vtedajšiemu lídrovi parlamentnej opozície, ktorého pred protestom zadržala polícia, dovolil vo vysielaní invektívu a osobnú urážku, že „takých Ficov Slovensko nepotrebuje“... V piatok 8. septembra 2023 popoludní od 13.00 vysielal rozhlas RTVS reláciu Hosť Rádia Slovensko z Lešti. Mala to byť ukážka slovenského neoliberalizmu, ako bojovať proti hoaxom. Nora Gubková sa vybrala do vojenského výcvikového strediska, kde viedla hodinový selankový rozhovor s pplk. Gulášom. V tých dňoch na sociálnych sieťach a v alternatívnych médiách kolovali zvesti, že práve na Lešť prevážajú zbehov zo Sýrie a Blízkeho východu! Išlo vraj o islamistov, slúžiacich Američanom počas okupácie Sýrie a Iraku! O islamských bojovníkoch nepadlo ani slovko, slovíčko... Napokon sa Nora Gubková (ktorá inak vystavala svoju reláciu brilantne) pustila do témy, kde však na jej škodu odkryla guľáš v svojej hlave. Nadhodila otázku k 60-tisíc mladým slovenským mužom, ktorí vlani na jar vyplnili a poslali na obecné úrady vyhlásenie o tom, že odmietajú bojovať so zbraňou v prvej línii. Gubková ich odsúdila ako vlastizradcov, keďže už v otázke podsunula naratív, že odmietajú brániť svoju vlasť. Ich vlasťou je však Slovenská republika, vážená pani redaktorka. Nie Ukrajina!

Večer 14. decembra 2023 štátna televízia odvysielala aj reportáž o návšteve prezidentky Čaputovej v priestoroch slovenských vojakov, pôsobiacich v operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine. Spoločne s nimi tam pricestovali aj rodinní príslušníci vojakov. O tom, že tam s ňou bol tiež minister obrany SR Robert Kaliňák, však ani „ň“. Cenzúra, diskriminácia, ignorancia, provokácia, neprofesionalita? Vyberte si. Alebo sa opýtajte redaktorky Viktórie Bellovej, ktorá do Sarajeva letela vo vládnom špeciáli...

Aká to škoda, že sa tak náhlime so zavedením umelej inteligencie, namiesto toho, aby sme do fungovania slovenských médií vrátili česť, prirodzenú inteligenciu, vzdelanosť, úctu k pravde a faktom. Lebo ak nie, ostane možnosť zaviesť VAR – ako vo futbale. Som presvedčený, že ten by zastavil mnohonásobne viac pisálkov z redakcií hlavného prúdu, ako i dezinformátorov z alternatívnej scény. Národ mainstreamu neverí a posiela ho na smetisko dejín.

Machajova rošáda

Nezabúdajú na to ani vo vývarovni RTVS – v tom „čude medzi ZOO a cintorínom“... Veď ako inak by sa mohlo stať, že organizátori Svetového pohára v alpskom lyžovaní sa nehorázne dožadujú dotácie od štátu, no vysielacie práva na tento svetový event získala (namiesto štátnej RTVS) komerčná televízna stanica JOJ? Po opakovanej zdrvujúcej kritike spravodajstva RTVS v Extra plus, na webovom portáli Nové slovo a v niekoľkých alternatívnych médiách rozhodol sa generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj konať. Nevedno, či s úmyslom vyprovokovať opozičné kruhy a politické think tanky k protestom, alebo či skôr demonštrovať novej vládnej koalícii, že je ochotný pre záchranu svojej stoličky spáchať i „lúpežnú samovraždu“... Siedmeho decembra 2023 oznámil, že šéfka nevyváženého, neobjektívneho a neprofesionálneho spravodajstva RTVS Anna Sámelová (ktorú sám dosadil) končí. A že ju vymení za Máriu Hlucháňovú, ktorú na hodinu odvolal po tom, ako dovolila odvysielať priamy vstup zo snemu opozičnej strany Smer-SSD v novembri 2022. „Stiahol“ tiež Mira Frindta, dúfajúc asi v pobúrené reakcie Teplárne a priateľov v Grasalkovičovom paláci. Nahradiť ho má Viera Marková. Osobne sa čudujem, ak obe menované dámy hru na túto hlúpu rošádu prijmú. Lebo ak vládna koalícia uskutoční svoj zámer rozdeliť mačkopsa RTVS – do pôvodnej historicky prirodzenej podoby – Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, úplne pochopiteľne personálne vyrieši aj tieto posty. Guľáš je vynikajúce jedlo, no závisí nielen od kvality mäsa, ostatných surovín a od korenín, no tiež od schopností a skúseností kuchára. Máme k tomu tiež slovenské príslovie: „Aký čert pečený, taký diabol varený.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.